“Cezavinde öğrendiğim sanatla ayaktayım”

“Cezavinde öğrendiğim sanatla ayaktayım”
Eskişehir'de eski bir mahkumun cezeevinde öğrendiği meslek hayatını değiştirdi.

Eskişehir'de eski bir mahkumun cezeevinde öğrendiği meslek hayatını değiştirdi.
İşlediği bir suçla 11 yıl Eskişehir Özel Tip ve Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda kalan eski mahkum Fuat Arık cezaevinde kaldığı esnada bir süre terzi atölyesinde çalıştığını belirterek, 'Burada, hamak, ev ve gemi maketi yapmaya başladım ve bu ürenleri satarak gelir elde ettim. Daha sonra gönderildiğim Açık Cezaevi'nde İş-Kur tarafından açılan grafik, tasarım ve reklamcılık ile ingilizce, daktilo, saz, resim, bilgisayar ve internet operatörlüğü kurslarını bitirerek sertifika aldım' dedi.
Cezaevi'nde Kur'an-ı Kerim'i bilmeyen arkadaşlara Kur'an öğrettiğini ifade eden Arık; 'Kendimi kitap okumaya adadım. Cezaevi'nde bayram gibi özel günlerde düzenlenen etkinliklerde sunuculuk yaptım. Son beş yılımı Eskişehir Açık Cezaevi'nde geçirdim. Bu arada cezaevi'nde tabela atölyesi kuruldu. Dört buçuk yıl görevli olarak değişik illere gönderildim ve Adliye Sarayları ve Ceza İnfaz Kurumlarının tabela tasarımı ve montaj işlerini yaptım. Balıkesir, İstanbul, Antalya, İzmir, Mersin, Eskişehir Adliye Sarayları ve çeşitli kurumların tabela ve reklam işlerini ekip başı olarak hazırladım. Ayrıca, Anadolu Üniversitesi'nden gelen hocalardan güzel konuşma ve diksiyon kursları aldım. Dört kez ayrı ayrı verilen tiyatro kurslarından da belge aldım. Arkadaşlarımla birlikte Anadolu Üniversite ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi olmak üzere çok sayıda kurumlar ile özel okullarında değişik oyunlar sergiledik.'
11 yıllık cezasını tamamlayarak tahliye olduğunu belirten Arık, 'Cezaevinde kalırken öğrenip geliştirdiğim grafik, reklam üzerine bir dükkan açtım. Cezeevinde öğrendiğim meslekte dışarıda hayatım değişti. Zor günler geçirdim ancak dayandım. Artık işlerim de düzelmeye başladı. Büyük ve küçük birçok firmanın reklam ve tabela işlerini yapar oldum. Eskişehir'in en büyük LED tabelasını yaptım' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com