Chomsky’den Türk hükümetine çağrı

Chomsky’den Türk hükümetine çağrı
Dünyaca ünlü düşünür Noam Chomsky, Youtube’a yüklenen görüntüsünde Türk hükümetine “Açlık grevinde bulunanların adil ve mantıklı taleplerine karşılık verme” çağrısında bulundu.

Günümüzün önde gelen düşünürlerinden Noam Chomsky, Youtube’a yüklenen videosunda Hükümete “Açlık grevinde bulunanların adil ve mantıklı taleplerine karşılık verme” çağrısında bulundu. Ancak videonun sonunda bulunan yazılı bilgilendirme bölümünde “açlık grevlerine binlerce BDP’linin katılıyor” şeklinde yanlış sayı verildi.
 
Chomsky’nin “10 bin Kürt siyasi mahkûm temel hakları talep ettiği için ölümün eşiğinde bulunuyor” başlıklı 1 dakika 48 saniyelik Youtube videosunda konuşması altyazıyla şöyle Türkçeleştirildi: “Türkiye Hükümetinden hem insanlık namına hem de doğuracağı ciddi siyasi sonuçlar ve insan hakları gerekçeleriyle, şu anda had safhada tehlikeli şartlara ulaşmış bulunan vahim açlık grevlerinin, bana göre son derece makul olan taleplerini karşılamak suretiyle, hâlihazırda derinleşmekte olan ve eğer hükümet insani ve dolayısıyla medeni bir şekilde sorumluluk almazsa çok daha kötüleşecek olan bu krizi sona erdirmesini talep ediyorum.”
 
Videonun sonunda açlık grevleri konusunda yazılı olarak bilgi verilirken “Açlık grevine binlerce BDP’linin katıldığı” belirtilerek sayısal hata yapıldı.
 
Videonun sonunda şöyle denildi:
 
“Çoğu basit siyasi suçlardan tutuklanmış 10 bin dolayında Kürt mahkûm şu anda, 12 Eylül 2012’de başlayan tarihi bir açlık grevine dâhil olmuştur. Açlık grevcilerinin sayısı 65 siyasi mahkûmla başlayarak aşağıdakiler dâhil büyümüştür: parlamento üyeleri, belediye başkanları, avukatlar, üniversite öğrencileri, gazeteciler, sendikacılar ve Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)’nin binlerce üyesi.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com