CHP 12 Eylül davasına müdahil oluyor

CHP 12 Eylül davasına müdahil oluyor
CHP MYK toplantısında 12 Eylül davasına müdahil olma kararı aldı. Kılıçdaroğlu, 12 Eylül darbesinde en fazla zarar gören kurumlardan birinin CHP olduğunu söyledi.

CHP yönetimi 4 Nisan’daki 12 Eylül davasına müdahil olma kararı aldı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu karar doğrultusunda Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan’a talimat verdi.

Yargılamayı yapacak olan Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, davaya müdahillik talebinde bulunabilecekleri gerekçesiyle TBMM Genel Sekreterliği ve Başbakanlık’a iddianameyi göndermişti.  İddianame gönderilen kurumlardan tepki beklenirken CHP sürpriz bir kararla davaya müdahil olma kararı aldı. Partinin Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan’ın Pazartesi günü yapılan MYK toplantısında konuyu gündeme getirerek ‘Davaya müdahil olmalıyız’ dediği ve teklifin kabul edildiği öğrenildi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun da konuyla ilgili olarak ‘Darbeden en büyük zararı CHP gördü. Zaman geçirmeden bu davaya müdahil olalım’ dediği öğrenildi.

3 Nisan’da mahkemeye başvuracaklarını söyleyen Tarhan, başvurularının iki gerekçesi olduğunu ifade ederek, ‘Birincisi ve en önemlisi bu darbeden en büyük zararı CHP gördü. O yüzden başvuruda bulunmamız gerekli. Bir başka önemli sebep de CHP’ye vurulmak istenen ‘darbeci’ damgasına karşı çıkmamız’ dedi. Darbe ile CHP’nin mal varlığına el konulmasına rağmen ‘Ancak başvurumuzun esasını bu oluşturmayacak. Önceliklerimiz arasında tazminat alma düşüncesi yok. Temel gerekçemiz ilkesel bir duruş göstermektir’ dedi.
(SRE)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com