CHP 12 Eylül'den çekilmeyi düşünüyor

CHP 12 Eylül'den çekilmeyi düşünüyor
CHP, 12 Eylül davası "şova" döşünürse çekilmeyi düşünüyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “12 Eylül davası şova dönüşürse müdahillik sürecini gözden geçiririz” mesajı verirken; Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan da “Hukuksal açıdan olayın içinde bulunmamız gerektiğini düşündük. Davanın sembolik kalması, darbecileri aklamaya dönük girişimler yaşanması durumunda engellemek için elimizden geleni yaparız, ama böyle olduğu takdirde yeniden durum değerlendirmesi yaparız” açıklamasını yaptı.

'ERDOĞAN DARBE ÜRÜNÜ'

Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP’nin 12 Eylül davasına müdahil olmasından sonra sert eleştiriler yöneltmişti. CHP lideri Kılıçdaroğlu, hafta sonu Karabük’te “12 Eylül davası şova dönüşürse, evrensel hukuk uygulanmazsa müdahillik sürecini gözden geçiririz” dedi. Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, “Hukuksal açıdan olayın içinde bulunmamız gerektiğini düşündük, de facto bir durum vardı, hukuken ve siyaseten bunun içinde bulunmayı tercih ettik” derken, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak 12 Eylül’ün bir 11 Eylül’ü, bir de 13 Eylül’ü var, bunları da hatırlamak gerekiyor. Biz önce vicdanı, insanı ve olabildiğince hukuksal açıdan mahkemede bulunmak istiyoruz. Hesap sormak istiyoruz. Sembolik bir yargılama olacak, diyenlere katılmıyoruz, sembolik olmaması için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Gerçek bir yargılama olsun istiyoruz. 12 Eylül sonrası birilerininin işi kolaylaştırıldı. İddianamede sık sık darbeci söylem vurgulanıyor, ‘anarşik olaylar’ falan diye darbecilerin de kullandığı ifadeler yer alıyor. O günlerde darbeye övgüler düzenler bugün hesaplaştığını söylüyorlar. Bu davayı izleyeceğiz. Turgut Özal nasıl 12 Eylül’ün ürünüyse, Erdoğan da darbe ürünüdür. 11 Eylül’ü de, 13 Eylül’ü de yargılamaya niyetleri yoksa, sadece 12 Eylül’ü yargılayorsa biz de durum değerlendirmesi yaparız. Bugünkü meclis başkanını yaratan hangi süreçtir, darbe aktörleri bunlar. Bunların resmi kayıtlara girmesi için, gerekeni yapacağız. Üçü ölü beş generali yargılayarak darbeyi aklamak gibi bir girişimleri varsa, bunun olmaması için elimizden geleni yaparız, ama böyle olduğu takirde durum değerlendirmesi yapacağız.”
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com