CHP: "AKP, AB defterini kapatmak istiyor"

CHP: "AKP, AB defterini kapatmak istiyor"
Ana muhalefet partisinden gelen açıklamanın dayanağı, AB Bakanı Egemen Bağış'ın 'Gerekirse Kıbrıs'ın Türkiye'ye bağlanacağı' yönündeki sözleri.

AB Bakanı Egemen Bağış'ın ''KKTC'nin Türkiye'ye bağlanması dahil her türlü seçeneğin masada olduğu'" açıklamasına CHP'nin yaklaşımı, Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu'dan geldi.

Eski dışişleri bürokratlarından olan ve CHP'nin Dış İlişkiler ve Yurt Dışı Örgütlenmeler Genel Başkan Yardımcısı koltuğunda oturan Loğoğlu, Bağış'ın açıklamasının, KKTC'nin bağımsızlığına ve Türkiye'nin AB'ye katılım sürecine ters olduğunu savundu.

Loğoğlu, herhangi bir düzeltmenin gelmediğini açıklamayı, 'AKP'nin Avrupa Birliği defterini bütünüyle kapatmak isteğinin' göstergesi olarak nitelendirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı yazılı bir açıklama yaptı.

''Bakan Egemen Bağış'ın 'KKTC Türkiye'ye bağlanabilir' açıklaması her yönüyle talihsiz ve kabul edilemez bir çıkıştır. Bu yaklaşım öncelikle Kıbrıs Türk halkına saygısızlıktır. Onların rızası olmadan böyle bir beyanda bulunulması Türkiye ile Kıbrıs Türk halkı arasındaki özel ilişkinin ruhuna tamamen aykırıdır. Bu tutum, AKP'nin Kıbrıs Türk halkına yönelik yetersiz ve küçük düşürücü anlayışının en son örneğidir.''

Bu söylemin, ''Türkiye'nin bütün iktidarlar döneminde KKTC'nin bağımsızlığı esasına dayanan tutarlı politikasına da ters düştüğünü'' öne süren Loğoğlu, ''Bu politikanın değiştiğine dair Dışişleri Bakanı veya Başbakandan bir açıklama gelmediğini'' belirtti.

Loğoğlu, ''Sayın Bağış'ın bu çıkışı zaten durma noktasında olan Türkiye-AB katılım müzakereleri sürecine de nihai darbeyi vuracak niteliktedir. Açıklama Sayın Bağış'tan geldiğine göre AKP'nin, Avrupa Birliği defterini bütünüyle kapatmak istediği anlaşılmaktadır'' ifadelerine yer verdi.

Loğoğlu, CHP'nin, Kıbrıs politikasının KKTC'nin bağımsızlığı esası üzerinden sürdürülmesi, Kıbrıs Türk halkının istek ve görüşlerine saygı duyulması ve Kıbrıs'ta çözümün kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş'ın mirası doğrultusunda adadaki iki tarafın eşitliği temelinde olması gerektiğine inandığını belirtti.(ugk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com