CHP: "AKP kindar ve intikamcı"

CHP: "AKP kindar ve intikamcı"
CHP'li Tekin, AKP - TÜSİAD gerilimini değerlendirdi ve "Kapılarında icazet arıyordunuz.'' yorumunu yaptı...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner arasındaki 4+4+4 gerilimi sonrası başlayan polemiğe CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de katıldı. Tekin, Başbakan Erdoğan ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'in TÜSİAD Başkanı Boyner'e yönelik sözlerine tepki gösterdi. CHP'li Tekin, "Sayın Boyner'e verilen cevaplar, asgari nezaket ölçülerine dahi aykırı. AKP, bu tavrıyla kendisinden başka hiç kimsenin konuşmasına izin vermek istemediğini gösteriyor" dedi.

'KAPILARINDA İCAZET ARIYORDUNUZ'

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'in, TÜSİAD Başkanı Boyner'in 4+4+4 sistemine ilişkin eleştirilerine verdiği "Karşımıza çıkıp parti kurun" cevabını "popülizm" olarak değerlendiren Tekin şöyle konuştu: "AKP'nin kuruluşu sırasında TÜSİAD üyelerinin evlerine kadar gidip icazet isteyenler, o günleri unutmuşa benziyor. Birkaç yıl önce kapılarına gidip (Biz değiştik, üstümüzdeki gömleği çıkardık) diyecekseniz, yüzde elli oy alınca da bunları unutacaksınız. Sayın Başbakan, Sayın Çelik, sizin cevap diye ortaya attığınız sözlerin ne bir anlamı var ne de değeri."

'DEMOKRASİDE KANUN TASLAKLARI KAMUOYUNA SUNULUR'

AKP'nin 4+4+4 adı verilen sisteme yönelik eleştirilere tahammül edemediğinin altını çizen Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü: "AKP'nin TÜSİAD Başkanı Boyner'in eleştirilerine verdiği cevaplar, demokrasinin kırıntısından bile nasiplenmediklerini gösteriyor. Demokrasilerde bir kanun ya da kanun taslağı ortaya konulduğunda, toplumun tüm kesimlerinin görüşleri alınır. Kanun taslağı kamuoyunun takdirine sunulur, üzerinde tartışılır. Toplumun tüm kesimleri yapılacak olan düzenlemeye ilişkin olarak görüşlerini ortaya koyar. Bunlar medyada, seminerlerde, sempozyumlarda, derneklerde, meslek örgütlerinde ele alınır. Böylece, herkesin üzerinde uzlaştığı, toplumsal barışa katkı sağlayacak düzenlemeler yapılır."

'ALİ KIRAN BAŞ KESEN' MODELİ

AKP'nin demokratik yöntemler yerine "Ben yaptım oldu" anlayışını benimsediğini söyleyen Tekin, "Şimdi 4+4+4 modelinde yine aynı taktiği uyguluyorlar" dedi. CHP'li Tekin, AKP'nin demokrasi yerine, ilkel bir model olan "Ali Kıran Baş Kesen" yöntemini uygulamaya çalıştığını da ifade etti.

TÜSİAD'A DEĞİL; TOPLUMA GÖZDAĞI VERMEK İSTİYORLAR

4+4+4 adı verilen ve kimi kesimlerce ''kademeli eğitim'' olarak da anılan düzenlemenin içeriğinin tartışılmasının doğal olduğunu belirten Tekin, sözlerine şöyle devam etti: "Siz ortaya bir model koyuyorsunuz. Toplumun değişik kesimleri de bunun üzerine düşüncelerini ifade ediyor. Eleştiriler artınca, kimyanız bozuluyor. Kimyanızın bozulmasına gerek yok. Eleştiriyi sindireceksiniz, yoksa demokrat olamazsınız. 4+4+4 modeline yapılan eleştirilere karşı sesinizi yükseltmeniz, topluma gözdağı verme amaçlıdır. TÜSİAD'a baskı yapıp susturursanız, toplumun diğer kesimlerini sinderebileceğinizi de düşünüyorsunuz. Bu anlayış, faşizan bir yöntemdir. Bunu kabullenmemiz mümkün değildir."

KİN VE İNTİKAM DUYGUSUNU AŞAMIYORLAR

AKP'nin ülkeyi "toplumsal barış" yerine "kin ve intikam"la yönetmeye çalıştığını da belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Bunun en somut örneği 8 Mart'ta Mardin'de yapılacak olan toplantının iptal edilmesidir" dedi.

Mardin'de Başbakan Erdoğan'ın da izleyeceği panelde konuşacak olan Ümit Boyner'e "Gelmeyin, panel iptal edildi'' denildiğini belirten Tekin, "İşte bu, kin ve intikam duygusunun hükümete hakim olduğunu gösteriyor. Bu anlayıştan demokrasi beklemek hayalciliktir" ifadesini kullandı.

Gercekgundem.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com