CHP AKP'ye Halk TV sansürünü sordu!

CHP AKP'ye Halk TV sansürünü sordu!
CHP'li Sezgin Tanrıkulu Başbakan'a Gezi Parkı olayları esnasında Halk V'ye uygulanan sansürle alakalı soru önergesi verdi.

Gezi Parkı olayları ile televizyon dünyasına bomba gibi düşen Halk TV, en çok AKP ve yandaşlarını sinir etmişti. Olaylardaki bütün gerçekleri tek yayınlayan ve sansür uygulamayan kanal halk tarafından büyük bir taktir görmü ve reytinglerde zirveyi zorlamıştı. AKP'nin saklamak istediği Gezi gerçeklerini gün be gün deşifre edi,nce sonunda herşeyi yasaklama yoluyla kendi tarafına çeken AKP'nin sansür müdahalesi ile karşılaşmıştı. İşte bu sansüre karşı çıkan ve Halk TV'nin haklarına sahip çıkan CHP mecliste soru önergesi verdi.

CHP Genel İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Erdoğan’a, “Halk TV’nin yayınına müdahale edilmesi, yayınının güç kullanılarak sonlandırılması, hükümetiniz tarafından İstanbul’da 22 Haziran günü gizli bir olağanüstü hal uygulanmasına karar verilmesinin bir sonucu mudur?” diye sordu.

Tanrıkulu, İstanbul Taksim Gezi Parkı protestolarında, haber yaptıkları sırada Halk TV muhabir ve kameramanlarının yaşadığı zor anları meclis gündemine taşıdı.Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Tanrıkulu, Başbakan’a şu soruları yöneltti:

“22 Haziran 2013 gecesi İstanbul Taksim’de yaşanan olayları kamuoyuna iletmek üzere canlı yayın yaptığı sırada Halk TV’ye ait kameranın kablo ve aksesuarlarının bölgede görevli polisler tarafından sökülerek, koparılarak kameranın kasıtlı biçimde işlemez hale getirildiği iddiaları doğru mudur?

Halk TV’ye ait kameranın işlevsiz hale getirilmesinin sorumlusu kimlerdir? Polislere Halk TV kamerasına müdahale emrini kim vermiştir?
Sorumlular hakkında yasal işlemler yapılmış mıdır? Yapıldı ise sonuçları nelerdir?

6112 Sayılı Kanun 7. Maddesi 1. bendi ‘Savaşlar, terör amaçlı saldırılar, doğal afetler ve benzeri olağanüstü durumların ortaya çıkardığı kriz zamanlarında da ifade ve haber alma özgürlüğü esas olup, yayın hizmetleri önceden denetlenemez ve yargı kararları saklı kalmak kaydıyla durdurulamaz. Ancak, millî güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hâllerde yahut kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının kuvvetle muhtemel olduğu durumlarda, Başbakan veya görevlendireceği bakan geçici yayın yasağı getirebilir’ demektedir. Bu bağlamda, Halk TV’nin yayınına müdahale edilmesi, yayınının güç kullanılarak sonlandırılması, hükümetiniz tarafından İstanbul'da 22 Haziran günü gizli bir olağanüstü hal uygulanmasına karar verilmesinin bir sonucu mudur?” (AAE)

Etiketler: , , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com