CHP: "Ankara'da Oylar Yeniden Sayılsın"

CHP: "Ankara'da Oylar Yeniden Sayılsın"
Chp Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, muhtarlık pusulalarının, belediye pusulaları ile aynı zarfa koyulması nedeniyle geçersiz olan oylar nedeniyle, tüm sandıkların yeniden sayılması için başvuru yapacaklarını açıkladı.

ANKARA'DA OYLAR YENİDEN SAYILSIN!

Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni kimin kazandığı sorusunun yanıtı hala belli değil. CHP, bugün 17:00'ye kadar İlçe Seçim Kurulları'ndan gelecek yanıtı bekliyor. O itirazın ardından sırasıyla il seçim kurullarına ve Yüksek Seçim Kurulu'na başvurular devam edecek.

CHP, 3 AYRI İTİRAZ DAHA YAPIYOR...

1-İlçe birleştirme tutanaklarının yeniden hesaplanması

2- İlçe birleştirme tutanaklarda ayrı kalemler olarak yazılan partilerin oy oranlarının, bir kez daha toplanarak, tutanak toplamlarının  yeniden hesaplanması istenecek. 

3-Belediye pusulaları için ayrılan mavi renkli zarflara konulan muhtarlık pusulaları nedeniyle; geçersiz sayılan oyların yeniden sayılması talep edilecek. Bu gerekçe ile Ankara'da tüm seçim çevrelerinde sandıkların yeniden sayılması istenecek. 

124 BİN OY, SEÇİMİN KADERİNİ DEĞİŞTİREBİLİR 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, oyların aynı zarfa konulması nedeniyle 124 bin oyun geçersiz sayılmasında, Yüksek Seçim Kurulu ve il seçim kurullarının hatası olduğunu söyledi. "YSK bu kusurun kendisinden kaynaklandığını fark ettiği için, ilçe seçim kurullarını ve sandık kurullarını mesaj ile uyarıyor, 'aynı zarfa atılmasın, önlem alın' diye. Bu uyarıyı yaptıkları an, seçim gününün yarısından çoğu geçmiş, saat 13:00’e ulaşmış. Oyların yarısından fazlası kullanılmıştı" dedi.

SEÇİMİN YENİLENMESİ DE İSTENEBİLİR

Tezcan, itirazlarının kabul edilmemesi halinde, olağanüstü bir yöntem olan "seçimin yenilenmesi" seçeneğini de değerlendirebileceklerini açıkladı.  (BEE)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com