CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar konuştu!

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar konuştu!
CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar gündeme ilişkin değerlendimelerde bulundu.

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, CHP'nin "Kürt sorunun çözümüne ilişkin bir komisyon kurulması" teklifinin parti organlarında yeterince tartışılmadığını belirterek, "Bu konuların hatta parti meclisinde bile değil kurultaya getirilerek kurultayda bir rapor halinde kabul edilmesi lazım gelir" dedi.

ANKARA (ANKA) -CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, CHP'nin "Kürt sorunun çözümüne ilişkin bir komisyon kurulması" teklifinin parti organlarında yeterince tartışılmadığını belirterek, "Bu konuların hatta parti meclisinde bile değil kurultaya getirilerek kurultayda bir rapor halinde kabul edilmesi lazım gelir" dedi.

TBMM'de bir basın toplantısı yapan Acar, Antalya Elmalı ilçesi Tekke Köyü'ndeki Dur Dağı'nın Alevi inancına göre kutsal bir yer olduğunu hatırlatarak, "madencilik mevzuatı ile değerlendirdiğini ve dağın bir bölümüne maden izni verilmesini" eleştirdi.
Buranın "yeni bir merkez olmadığını, buradaki Abdal Musa Dergâhı'nın 1274 yılında kurulduğunu ve 700 yılı aşkın bir süredir inanç merkezi olduğunu" hatırlatan Acar, hükümeti inançlara saygılı olmaya davet ederek, dünyanın hiçbir yerinde kutsal alanların madencilik faaliyetine açılmadığını söyledi.

Acar şöyle devam etti:

"Her yerde taş ocağı, maden ocağı açılıyor. Üreticiler, turizmciler mağdur ediliyor. Bütün su kaynakları şirketlere tahsis edilmiş, suların yönleri değiştiriliyor. Yine üretici, turizmci mağdur, Antalya'nın taşı toprağı delik deşik durumda. Dur Dağına ilişkin yargı süreci devam ediyor. Yerel mahkemenin inanç temelli bir değerlendirme yerine madencilik mevzuatını esas alınca Hintli bir firma yeniden maden çıkarmaya başladı. Konu Danıştay ve Avrupa Parlamentosu'na taşındı. Eğer hükümet bugünlerde pek gündemde olmayan alevi açılımında samimi ise Dur Dağı bunun önemli bir göstergesi olabilir. Dur Dağı madencilik mevzuatına göre değil, inanç merkezi olarak değerlendirildiğinde sorun kalmayacaktır. Bu konuyu bir kez daha hükümetin gündemine sunuyoruz."

"HER ÇEŞİT FİKRİN TARTIŞILMASI DOĞALDIR"

Acar, "Kürt sorunun çözümü konusunda AKP ile birlikte yol haritası çizilmesine muhalif olan isimlerden birisi" olduğuna yönündeki bir soruya ise "Bu konularda biz kendi içimizde belli tartışmaları yapıyoruz. Bundan doğal bir şey de olamaz. Partinin çalışmalarında her çeşit fikrin tartışılması doğaldır" dedi.

Acar şunları söyledi:

"Bizim bu tartışmalarımız tabii ki parti meclisinin ve MYK'nın kararlarıyla bağlıdır. Biz bir siyasi partiyiz. O siyasi partinin karar organlarının vereceği kararlar hepimizi bağlar. Bu anlamda bizim parti içerisindeki tartışmalarımızı bir siyaset olarak değil ama doğru yolu bulmak için yapılan tartışmalar olarak kabul edilmesini rica ediyorum. Biz kendi aramızda yaptığımız tartışmalarla en doğru yolu bulacağız. Nitekim bizim yaptığımız bu başvurulardan sonra Milletvekillerinin de toplanarak Meclis tatile girdikten hemen sonra bir toplantı olacağını Akif Hamzaçebi duyurdu.

Biz orada bu tartışmaları yapacağız.

Partinin bu konuda üreteceği politikalar uymak zorundayız. Ama bizim söylediğimiz şu, yeteri kadar tartışılmamıştır, gerekli organlarda tartışılmamıştır. Parti meclisinde konu karara bağlanmamıştır. O nedenle aceleye getirilemez bu konular. Çok uzun bir süreçten geliyoruz. Bu konuların hatta parti meclisinde bile değil kurultaya getirilerek kurultayda bir rapor halinde kabul edilmesi lazım gelir. Çünkü bu bir yol haritasıdır ve bütün partiyi bağlayacak, geleceğimizi de çok ciddi etkileyecektir. O konudaki fikirlerimizi kendi aramızda tartışmalarımızı doğru buluyorum. Tabii ki biz de parti meclisinin ve kurultayın verdiği kararlara uyacağız"

(ANKA)Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com