Chp Atatürk Orman Çiftliği'ndeki Arazi Parçalarının Belli Kuruluşların...

Chp Atatürk Orman Çiftliği'ndeki Arazi Parçalarının Belli Kuruluşların...
-CHP Atatürk Orman Çiftliği'ndeki arazi parçalarının belli kuruluşların yararlanmasına sunularak halka...

-CHP Atatürk Orman Çiftliği'ndeki arazi parçalarının belli kuruluşların yararlanmasına sunularak halka kapatılmasına tepki gösterdi. CHP Ankara İl Başkanı Zeki Alçın partililerle birlikte AOÇ'ta bir basın açıklaması yaptı. ANKARA(ANKA) - Dünyanın medeni şehirleri en küçük arazi parçalarını bile betonlaşmadan koruyarak ağaçlandırma kaygısına düşerken Ankara'nın kent ormanı potansiyeli taşıyan Atatürk Orman Çiftliği ortadan kaldırılacak. AOÇ'un üçte ikisi şimdiden ortadan kayboldu.
CHP Atatürk Orman Çiftliği'ndeki arazi parçalarının belli kuruluşların menfaatine sunularak halka kapatılmasına tepki gösterdi. CHP Ankara İl Başkanı Zeki Alçın partililerle birlikte AOÇ'ta bir basın açıklaması yaptı. Alçın, Cumhuriyetin ilk yıllarında, Türk Milleti'nin fedakârlığı ve çalışkanlığı ile kurmuş olduğu, o zamanki tüm yokluklara rağmen Türkiye'de modern tarımın gelişmesine devasa katkılar yapmış Atatürk Orman Çiftliği'nin, AKP tarafından tüm diğer kurum ve kuruluşlar gibi tahrip edildiğini iddia etti.
Bozkırın ortasında, Başkentlilere onlarca yıldır hizmet etmiş Atatürk Orman Çiftliği'nin, aynı zamanda bir dönem Anadolu kalkınmasının da sembolü olduğunu belirten Alçın, "İşte bu sebeple büyümesi onlarca yıl alan ağaçların yok edilmesi ve Ankara'nın son nefes borusunun kapatılması, bir kader ya da zorunluluk değil, bir dönemin belleklerden kazınması adına bilinçli bir tercihtir" dedi.
1950'li yıllardan başlayarak çiftlik topraklarından fiziksel ölçü ve işlevler yönünden önemli değişmeler ve kayıplar yaşandığını anlatan Alçın, "Günümüze kadar Atatürk Orman Çiftliği baştaki arazilerinin üçte ikisini kaybetmiştir" diye konuştu.

-AK SARAY İNŞA EDİLECEK-

Zeki Alçın iddialarına şöyle devam etti:
"-Bugün Ankara'nın akciğeri Atatürk Orman Çiftliği'nde yapımına başlanan "Başkanlık Sarayı' binası ve buranın İstanbul yoluna bağlanması için yapılacak otoban büyüklüğündeki yol yapımı ile karşı karşıyayız. Yapılanlar göstermektedir ki. Gelecekte Atatürk Orman Çiftliği tamamen yok edilecektir. Bunun yolu açılmıştır. Bütçe açıkları bahanesiyle halkın sırtına yüklenen zam dalgalarının peş peşe geldiği, her gün şehit cenazelerini toprağa verdiğimiz bu zor dönemde, yüz milyonlarca liraya mal olacak bir sarayın Ankara'nın nefes borusunun tam ortasına inşası, AKP yöneticilerinin artık ne kadar halktan uzaklaştığının göstergesidir. Atatürk Orman Çiftliği'nin başına gelenler aslında Türkiye'de olan bitenlerin de bir aynasıdır."
-Cumhuriyetin kuruluş yıllarından AKP yönetimine kadar Ankara'nın ortasında, en önemli yeşil alan olan çiftlik arazisi nin bugün tamamen yok edildiğini, yerleşkenin 1. Derece SİT alanıyken, imara açabilmek için 3. Derece SİT alanına dönüştürüldüğünü kaydeden Alçın, " 90 hektarlık yeşil alanı başkanlık binası, diğer deyimiyle; "Beyaz Saray' olarak planlanmış, binlerce ağaç bunun için kesilmiştir.
-Tarihte Firavunlardan modern çağ diktatörlerine kadar, tüm despot yöneticilerin başarısızlıkları gün yüzüne çıktıkça, kendilerine haşmetli saraylar inşa ettirme eğilimi de artmıştır. Bugünün Türkiyesi'nde de iç ve dış siyasetteki başarısızlıklar, geniş kitlelerin içine düştüğü borç batağı, yandaş medyanın üstünü kapatmaya çalıştığı ekonomik büyümedeki sıkıntılar artık AKP iktidarının çöküşünün, bu milletin sırtında bir kambur olmaya başladığının en büyük işaretidir.
-Onların kibir ve kifayetsizlikleri arttıkça, CHP Ankara İl Örgütünün, yeşil alanları yok eden ve metro göçüğünde çöken bu beceriksiz yönetimden başkentliyi kurtarma azmi de artacaktır. Dün halkın içinden geldiğini her fırsatta haykıranların, bugün halkın sırtına bindirdikleri zamlarla, lüks ve ihtişamlı saraylar inşa ettirmeleri, milyonlarca dolara uçak ve arabalar almaları anlamlıdır. "
Ankaralıların bu talan girişimine fırsat vermeyeceklerini umduğunu kaydeden Zeki Alçın, "Halkımızı Atatürk'ün mirası ve Ankara'nın akciğerleri olan Atatürk Orman Çiftliği'nin talan edilmesine geçit vermemeye çağırıyorum. CHP li bir yönetimin ilk yapacağı işlerden birisi, Atatürk Orman Çiftliği'ni kuruluş amacına uygun olarak, ama mutlaka tüm Ankaralılara hizmet edecek şekilde düzenlemek olacaktır" dedi. (ANKA)
(ORH/HF)

Ankara

Kaynak: anka

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com