CHP Başkanlık sistemini sordu

CHP Başkanlık sistemini sordu
CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e, "TBMM’nin Başkanı olarak başkanlık sistemi önerisini nasıl karşılamaktasınız?” diye sordu.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun yazım aşamasına geldiğini ifade eden Öztürk, Başbakan Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın açıklamalarını hatırlaratak şu soruları yöneltti:

“Başbakan’ın ve Başbakan Yardımcısının bu açıklamalarından, Anayasa Uzlaşma Komisyonu Başkanı olarak hiç rahatsız olmadınız mı? Rahatsız olduysanız bugüne kadar neden herhangi bir tepki göstermediniz?

Eğer mutasavver anayasanın içeriğini Başbakan ve yardımcısı belirleyecek idiyse, topluma danışmaya ve bu arada onca emek harcamaya ne gerek vardı?

Anayasa konusunda belirlenen yol ve yöntem, zaten baştan beri sorunlu iken yürütme organının, yol açıcı tavır yerine bulandırıcı müdahaleleri, partiler arasındaki olası konsensüs konu ve alanlarını azaltma riskini arttırdığını düşünüyor musunuz? Bu tehlikeye karşı herhangi bir önlem düşünüldü mü?

TBMM’nin Başkanı olarak başkanlık sistemi önerisini nasıl karşılamaktasınız? Önerilen/öneren ilişkisinde mantıksal çelişkiler dikkatinizi çekiyor mu?” (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com