CHP, Beyaz Saray’a komşu oluyor

CHP, Beyaz Saray’a komşu oluyor
CHP, Washington’da temsilcilik açmak için ABD Adalet Bakanlığı’na başvuru sürecini başlattı.

BDP’den sonra kentte temsilcilik açacak ikinci parti olan CHP’nin bürosu Beyaz Saray’ın yanında yer alacak. Mayısta açılacak temsilciliği Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu sonbaharda ziyaret edecek.
 
CHP, uzun süredir gündemde olan ABD’nin başkenti Washington’da büro açma fikrini gerçekleştirmeye karar verdi.
 
Hürriyet’in haberine göre, partinin kentteki temsilciliğini üstlenecek Yurter Özcan, ABD Adalet Bakanlığı’na gerekli başvuru sürecini resmen başlattıklarını, ofis için de Beyaz Saray’ın yakınında bir yer kiralayacaklarını açıkladı.
 
Bir Amerikan finans şirketinde çalışan ve aynı zamanda serbest ticaretle uğraşan Özcan, büronun CHP’nin Brüksel’deki temsilciliğinin bir versiyonu olacağını söyledi.
 
Ofisi mayısta açacaklarını belirten Özcan, haziranda da Ankara’dan gelecek, aralarında Faruk Loğoğlu ve Umut Oran gibi partinin üst yönetiminden isimlerin bulunacağı bir heyetle resmi açılış düzenleyeceklerini aktardı.
 
Özcan, sonbaharda da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Washington’a ilk ziyaretini gerçekleştireceğini, bunun için şimdiden ön görüşmelere başladığını ifade etti. Washington’daki Johns Hopkins Üniversitesi’nde bu sene master programını bitiren Mahir Büyükyılmaz’ın görevinde kendisine yardımcı olacağını anlatan Özcan, “Bu işi profesyonel olarak yapmayacağım, parti gönüllüsü olarak yürüteceğim. Ama temsilcilik masraflarını parti karşılayacak. Operasyon için ufak bir bütçe olacak” dedi.
 
AMAÇ: DAHA İYİ TAKİP
 
Özcan, CHP olarak temsilcilikten beklentilerini ise şöyle özetledi:
 
“Esas ajandamız, Washington’ı daha iyi takip etmek ve kendi parti politikalarımızı daha iyi anlatabilmek. Ama ABD’de yaşayan Türk-Amerikalılara ulaşıp onların CHP ile olan bağlarını güçlendirme hedefi içinde de olacağız.” Türkiye’den Washington’daki ilk siyasi parti temsilciliğini, 2010’da BDP açmıştı. BDP’nin o dönem temsilciliğini üstlenen Nazmi Gür daha sonra 2011 seçimlerinde milletvekili seçilmişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com