CHP, Bu Kez Youtube için Anayasa Mahkemesi'ne Başvurdu

CHP, Bu Kez Youtube için Anayasa Mahkemesi'ne Başvurdu
Twitter başvurusunu yapan Sezgin Tanrıkulu, Youtube için de bireysel başvuru hakkını kullandı.

CHP  Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, dün youtube.com isimli sosyal paylaşım sitesine de erişimin, insan hak ve özgürlüklerine aykırı olarak engellendiği gerekçesiyle, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yaptı. 

Tanrıkulu’nun youtube erişim yasağının kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvurusu ile ilgili yazılı açıklaması şöyle:
 
“Sosyal paylaşım sitesi twitter.com'a erişim engelinin kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru Anayasa Mahkemesi tarafından evrensel hukuk ilkeleri çerçevesinde OYBİRLİĞİ ile kabul edilerek, Türkiye'de tarihinin en geri noktasında bulunan ifade özgürlüğünün engellenemeyeceği yönünde karar verilmişti. Ne var ki, youtube.com isimli sosyal paylaşım sitesine de erişim insan hak ve özgürlüklerine aykırı olarak engellendiğinden dün de anılan siteye erişimin engellenmesi ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkımızı kullanmış bulunmaktayız.(7 Nisan 2014Başvuru No:4817) Bizler Türkiye'de düşünce ve ifade özgürlüğü gibi en temel insan haklarının korunması için çaba sarf ederken, AKP iktidarı ve Recep Tayyip ERDOĞAN her tür özgürlüğün önünde engel olarak durma ısrarını sürdürmektedir.
Bilindiği gibi AYM’nin, evrensel hukuk kuralları çerçevesinde Türkiye’nin uluslararası alanda itibarını kurtaran Twitter kararına saygı duymadığını söyleyen Recep Tayyip Erdoğan’ın ve bu kararı “Twitter’ın eline verilmiş bir koz” olarak değerlendiren Bülent Arınç’ın özgürlüklerle ilgili anlayışlarının hiçbir demokraside yeri yoktur. 
İfade özgürlüğü elbette ki sınırsız değildir; ancak AKP iktidarının yapmaya çalıştığı gibi, kendisinden olmayan tüm düşünce ve ifadelerin engellenmesi gibi bir düşünce ise asla kabul edilemez. Bilişim çağında ifade özgürlüğü platformları ülke sınırlarının ötesindedir. Dolayısıyla siz, kendi kurallarınızı, yargı kararlarınızı buna uygun hale getirmek zorundasınız. Aksi halde uluslararası alanda dışlanırsınız. AYM’nin Twitter kararının AİHM’in ilgili içtihatlarıyla nasıl bir ilişkisi olduğunu AKP’nin kendine güvenen bütün yetkilileriyle istedikleri yerde, istedikleri zamanda tartışmaya da hazırım.
Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir başbakan, yargının en üst kademesi tarafından verilmiş bir karara saygı duymadığını ifade etmiştir. AKP hükümeti temel hak ve özgürlükleri milli ve gayrimilli olarak tasnif etmeye başlayarak Türkiye’yi getirdiği noktayı özetlemiştir. Hatta aynı başbakan evrensel hukuk çerçevesinde verilen bir kararı değerlendirirken "AYM'nin içinde de paralel yapı" olduğuna dair beyanlarda bulunabilmiştir. Kimse kendini devlet kurumlarından, yargıdan, TBMM iradesinden ve halktan büyük görmemelidir.
Bülent Arınç, AYM’nin Twitter kararı üzerine ek tedbirleri gündemlerine alacaklarını ifade ederek, hak ve özgürlükleri kısıtlama konusunda yeni bir çabanın içerisine girdiklerini ifade etmiştir. Erdoğan ve Arınç’ın açıklamaları otoriter zihniyetlerinin dışavurumundan başka bir şey değildir.
Demokratik devletin tüm erklerini kendisinde toplamak isteyen Recep Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarının tüm bu baskıcı, dayatmacı ve anti-demokratik uygulamalarına karşı mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir. “ (BEE)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com