CHP' de Anayasa zirvesi

CHP' de Anayasa zirvesi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hukukçu milletvekilleriyle yeni anayasa çalışmaları konusunda bir araya geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun CHP’li üyeleri ve partisinin hukukçu milletvekilleriyle bir araya gelerek yeni anayasa çalışmalarını masaya yatırdı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ NOTU

Toplantı esnasında Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın, “başkanlık sistemi” önerisine ilişkin açıklaması CHP Genel Başkanı’na bir not halinde iletildi. Kılıçdaroğlu’nun kendisine iletilen not konusunda milletvekillerine bilgi verdiği ifade edildi. Edinilen bilgiye göre CHP Genel Başkanı, “AKP bu zeminden kaçmak istiyor, bu bunun işareti” dedi.

Edinilen bilgiye göre CHP’li hukukçu vekiller de, “AKP bu zeminde artık sıkışmaya başladı. Bu müdahaledir aslında bir kaçış gerekçesidir, bunun hazırlığıdır. AKP’nin bu süreci sürdüremeyeceği, demokratikleşme konusunda samimi olmadığı, bu zeminden kaçacağını görüyoruz. AKP kaçmak için yer arıyor. Bu şekilde Anayasa Uzlaşma Komisyonunun önünü kesiyor. Bu AKP’nin yeni anayasaya yönelik hamlesi” değerlendirmesini yaptı.

CHP’Lİ VEKİLLER HALKA ANLATACAK

 Kılıçdaroğlu, hukukçu kurmaylarından yeni anayasa konusunda CHP’nin görüşlerini vatandaşa, her katıldıkları toplantıda anlatmalarını istedi. CHP Genel Başkanı’nın, “Söylem birliği olmalı, bu görüşleri halka anlatma konusunda daha kararlı daha aktif olunmalı. AKP’nin bu süreçte samimi olmadığını halka anlatacağız. AKP samimi değil. Uzlaşma çalışmalarına müdahale ediyor. Başbakan’ın bugünkü açıklamalarını bu şekilde görmek gerekiyor” dediği öğrenildi.

ALT YASALAR

Bu arada CHP’nin hukukçu vekilleri yeni anayasa çalışmalarına paralel olarak alt yasalarında gündeme alınması gerektiğini ifade ettiği öğrenilirken, Kılıçdaroğlu, Meclis Darbe Komisyonu’nun CHP’li üyeleriyle de bir araya geldi.  (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com