CHP 'den terörü bitirme formülü

CHP 'den terörü bitirme formülü
CHP, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e, “Kürt meselesinin çözümü için TBMM bünyesinde ‘Toplumsal Mutabakat Komisyonu’ ve TBMM dışında ‘Akil İnsanlar Grubu’ oluşturulmasını” öneren bir dilekçe ile başvurdu.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel başkan yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve Faruk Loğoğlu’nu makamında kabul etti.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmede CHP, TBMM Başkanı’na, “Kürt meselesinin çözümü için TBMM bünyesinde ‘Toplumsal Mutabakat Komisyonu” ve TBMM dışında ‘Akil İnsanlar Grubu” oluşturulması önerisi” başlıklı 3 sayfadan oluşan bir dilekçe sundu.

“ADRES TBMM”

Dilekçede, Türkiye’nin önemli ve bütün toplumu ilgilendiren sorunlarının çözümünün asli adresinin TBMM olduğuna dikkat çekilerek, “Kürt meselesinin çözümü ulusal mutabakat gerektirmektedir. Ulusal iradenin tecessüm ettiği çatı TBMM olduğuna göre, ulusal mutabakatın oluşacağı yer de TBMM’dir” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca yeni anayasa için oluşturulan komisyona işaret edilerek, “Anayasa gibi toplumsal mutabakat gerektiren temel bir konuda çalışma başlatarak uzlaşma arayışına giren TBMM’nin Kürt meselesinde benzer bir çalışma içinde olmaması/olamaması, izah ve kabul edilebilir bir durum değildir” denildi.

“TOPLUMSAL MUTABAKAT KOMİSYONU’”İLE “AKİL İNSANLAR GRUBU” ÖNERİSİ

Dilekçede, “Kürt meselesinde, TBMM denetiminde bir süreç ve mekanizma oluşturulmasını gerekli görmekteyiz” denilerek şu öneriler yapıldı:

“Önerimiz, TBMM bünyesinde bir ‘Toplumsal Mutabakat Komisyonu’ ile sivil alanda, TBMM ile bağlantılı ve koordineli şekilde faaliyet gösterecek bir ‘Akil İnsanlar Grubu’ oluşturulmasını öngörmektedir.

Toplumsal Mutabakat Komisyonu, TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin eşit katılımıyla toplam sekiz üyeden oluşacaktır.
Bu komisyonun çalışmalarına yardımcı olacak Akil İnsanlar Grubu ise, yine siyasi partilerin eşit sayıda önerecekleri toplam on iki üyeden oluşacaktır.

Toplumsal Mutabakat Komisyonu, kendi çalışma kural ve yöntemlerinin yanı sıra Akil İnsanlar Grubu’nun da görev tanımını belirleyecektir.”

İŞLEYİŞ NASIL OLACAK

Toplumsal mutabakat arama sürecinin işleyişi ve gelişimi süreci konusunda da dilekçede şu ifadeler yer aldı:

“Hükümet; terör ve şiddetin sona erdirilmesi ve silahsızlandırma konuları dâhil, Kürt meselesinin çözümüne ilişkin düşünce ve önerilerini, bugüne kadar olanların değerlendirmesini de yaparak TBMM Başkanının oluruyla Toplumsal Mutabakat Komisyonu’na iletecektir.

Hükümetin yaklaşımı Toplumsal Mutabakat Komisyonu tarafından ele alınacaktır. Her siyasi parti, hükümetin mevcut duruma dair tespitlerine ve geleceğe dönük politikalarına ilişkin eleştiri ve önerilerini bu çalışmalar sırasında gündeme getirme imkânına sahip olacaktır. Ayrıca devletin ilgili kurum ve kuruluşları da görüşlerini Toplumsal Mutabakat Komisyonu’na ileteceklerdir.
Akil İnsanlar Grubu, öncelikle TBMM’de temsil edilmeyen siyasi partilerin görüşlerini alacaktır. Bu arada hem kendisi düşünce ve öneri üretecek, hem Toplumsal Mutabakat Komisyonu’nun kendisine vereceği görevleri yerine getirecektir. Sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarımız da katkılarını Akil İnsanlar Grubu üzerinden yapacaklardır.

Toplumsal Mutabakat Komisyonu çalışmalarını, göreve başlamasından itibaren altı ay içinde bitirerek, hazırlayacağı raporu TBMM Genel Kurulu’na sunacaktır.

Genel Kurul, rapor üzerindeki görüşmelerini tamamladıktan sonra, üzerinde mutabık kalınan ve ortak aklı yansıtacak önerileri, uygulanma isteği ve amacıyla hükümete iletecektir.

Bu önerilerin hayata geçirilmesi bakımından bütün siyasi partiler mutabakatın unsurları doğrultusunda Hükümete yardımcı olacaklardır.”(NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com