CHP desteklerse BDP'ye döner!

CHP desteklerse BDP'ye döner!
CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Birgül Ayman Güler partisini uyardı.
CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Birgül Ayman Güler, Ege Üniversite Tıp Fakültesi’nin Cumhuriyet Haftası etkinlikleri kapsamında konferans verdi. CHP'li vekilin konuşmasının büyük bir bölümünü anadilde eğitim oluşturdu.
 
Güler CHP içinde anadilde eğitim ve savunma hakkından yana tavırlara ise "Bu siyaseten CHP’yi BDP’lileştirmek olur. Doğru görmüyorum" dedi.
 
"Ana dilin öğrenilmesi değil ama ana dilde eğitim siyasi bir konudur. İlköğretim, lise ve üniversiteyi Türkçe değil de bir başka dilde okuyan kişi farklı bir kültürel dilde eğitimin sonucu olarak anadilde kamuoyu hizmeti verme talebinde bulunacaktır. Bunu tahmini olarak söylemiyorum. Türban bunun en somut örneğidir. Yıllarca üniversitelerde öğrencilerin inancı gereği türban taktığı söylendi. ’Yalnızca üniversitelerde’ dediler şimdi ise ’Ünirversite öğrenimi gören kişiyi nasıl kamu hizmetinden uzak tutacağız’ diyorlar" diyen CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler Birgül şöyle devam etti:
 
"Yabancı dilde eğitimle ana dilde eğitim farklıdır. Yabancı dil eğitiminin siyasi sonuçları olmaz. Fakat anadilde eğitim ulusal yapılanmayla ilgili problemdir. ’Ben kendi dilimde kamu hizmeti yapmak istiyorum’ dediği anda bir idare olmaz. Örneğin okuldaki teftişi nasıl yapacaksınız. Milli Eğitim Bakanlığı’nda il ve ilçe teşkilatlarında teftiş ve kayıt için ayrı bir kadro kurmak zorunludur. Ancak, CHP parti programında olduğu gibi ana dil okullarda seçmeli ders olabilir. Anadilde savunmada aynı durum var. Tercüman yetmez. Savcı, hakim de aynı anadili konuşma ihtiyacı ortaya çıkar. Dinciler de 24 saat dini inancına göre düzenleme yapılmasını istiyorlar. Bu nedenle kolkola giriyorlar." (BCE) 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com