CHP emeklileri sevindirecek

CHP emeklileri sevindirecek
CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, intibak çalışmaları neticesinde sigortalıya yaşlılık aylığı bağlanırken aylık bağlama oranının sehven yanlış hesaplanmasından ötürü tespit edilen fazla ödemenin borç olarak emekliden talep edilmemesi için kanun te
Havutça, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun Bir Maddesinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini, TBMM Başkanlığı’na sundu.
 
Kanunun 96’ıncı maddesine bir bent ekleyen teklife göre, intibak çalışmaları neticesinde sigortalıya yaşlılık aylığı bağlanırken aylık bağlama oranının sehven yanlış hesaplanmasından ötürü tespit edilen fazla ödeme borç olarak emekliden talep edilemeyecek.
 
Teklifin gerekçesinde, 6283 sayılı kanunun 8 Mart 2012 tarihinde yürürlüğe girmesiyle birlikte yaklaşık 2 milyon SSK emeklisini ilgilendiren intibak çalışmalarının SGK tarafından başlatıldığı belirtilerek, bugün itibariyle 1,5 milyon emeklinin dosyasının gözden geçirildiği, bu gözden geçirme çalışmalarında da SSK döneminde hatalı bağlanan pek çok aylık bulunduğunun tespit edildiği kaydedildi.
 
SSK’nın hatalı işleminden ötürü şimdiye kadar ne kadar fazla ödeme yapılmışsa emeklilerden geri istendiği ve aylıklarından yüzde 25 oranında kesileceğinin kendilerine yazı ile bildirildiğine dikkat çekilen gerekçede şu ifadeler yer aldı:
 
“Emeklilerimizin birçoğu 5000 TL’yi aşan borç ile karşılaşmıştır. Örneğin bir emeklimizin SSK döneminde aylığı yüzde 10 oranında fazla bağlanmış ve bundan ötürü kendisine 5027 TL borç çıkarılmıştır. Bu emeklimizin aylığı 800 TL’dir ve yaklaşık 3 yıl boyunca aylığının yüzde 25’i olan 200 TL kesintiye uğrayacaktır. 2000 yılı öncesi emekli maaşlarının arasındaki dengesizliği gidermek için çıkarılan İntibak Yasası bırakın dengesizliği gidermeyi, emeklilerimizin kendi istekleri dışında ve kurum tarafından yapılan yanlışlıklar yüzünden mağdur edilmektedirler. Emekliler kendilerinin sorumlu olmadığı yanlışlıklar yüzünden cezalandırılmaktadır. Hata varsa bu emeklinin hatası değildir.” (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com