CHP: "Esad yanlısı değiliz"

CHP: "Esad yanlısı değiliz"
CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ve Mehmet Ali Edipoğlu, TBMMde bir basın toplantısı düzenledi.

Dudu basın toplantısında, Suriyede yaşanan olayların ve Türkiye-Suriye ilişkilerindeki gelişmelerin, başta Hatay olmak üzere bölgede yer alan illeri ekonomik ve sosyal yönden etkilediğini anlattı.

2 MİLYON HATAYLI GÖRMEZDEN GELİNEMEZ
Hatay ve bölge illerinde ticaretin olumsuz etkilenmesini örnekler vererek anlatan Dudu, kentte yaşayanların Suriye ile akrabalık ilişkileri bulunduğuna dikkati çekti. ABDnin taşeronluğu yapılarak 2 milyon Hataylı görmezden gelinemez diyen Dudu, iki ülke arasındaki toplam ticaret hacminin 8 milyar doları bulduğunu öne sürdü. İlişkilerin bozulmasının, Türkiyeye zarar vermek ve başka güçlere hizmet etmek anlamına geleceğini savunan Dudu, olumsuz ilişkilerin Arap ülkeleriyle yapılan transit ticareti de olumsuz etkileyeceği söyledi. Dudu, Suriyede rejim değiştikten sonra Irak petrolünün boru hatlarıyla Lazkiye limanına indirileceği yönündeki senaryolara da değinerek, bunun İskenderuna getireceği olumsuz etkileri anlattı.

İŞADAMLARININ YATIRIMLARI TEHLİKEDE
Dudu, Bugün Suriyede tezgahlanan kardeş kavgasının bizim ülkemizde de uygulamaya konulmayacağının garantisi yoktur dedi. Gazetecilerin sorusu üzerine CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu da, Hükümetin Suriye ile tesis ettiği ilişkilerin bölgedeki ticaret hacmini artırdığını ve işadamlarının yeni yatırımlar yaptığını anlatarak, Marttan sonra yaşanan gelişmeler, işadamlarının yatırımlarını tehlikeye attı ve pek çoğu zarar etmek üzere. Bu yüzden zararlarının tazmin edilmesini istiyorlar diye konuştu.

Bir gazetecinin, Hükümet sizi Esad yanlısı olmakla suçluyor? sorusunu da yanıtlayan Ediboğlu, CHP olarak biz, Atatürkün Yurtta sulh, cihanda sulh ilkesini benimsiyoruz dedi.

ESAD YANLISI DEĞİLİZ TARAFSIZIZ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın açıklamalarından daha sert ifadelerin yer aldığı bir bildiriyi Esada ilettiklerini bildiren Ediboğlu, halkın taleplerinin yerine getirilmesi, seçimlere gidilmesi ve silahların karşılıklı olarak bırakılmasını istediklerini söyledi. Suriyede artık halkın taleplerinin değil, emperyal güçlerin taleplerinin konuşulduğunu iddia eden Ediboğlu, Türkiyenin ne emperyal devletlerin taşeronu olmasını ne de bir emperyal devlet olmasını kabul ederiz diye konuştu. CHP olarak asla Esad yanlısı olmadıklarını bildiren Ediboğlu, Biz tarafsısız. Devlet güçlerinin de silahlı grupların da silahlarını bırakmasını ve kan dökülmesinin durmasını istiyoruz. Silahları bırakıp şubatta yapılacak seçimlere katılsınlar ve kazanan parti devleti yönetsin açıklamasında bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com