"CHP, Filistin'i desteklemeye devam edecek"

"CHP, Filistin'i desteklemeye devam edecek"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a yazdığı mektupta, "Geleceğin iktidarı Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Filistin halkının yanında olmaya ve her alanda Filistin'i desteklemeye devam edeceğiz. En yakında görüşebilm

CHP Genel Başkanı, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı kutlamak için yazdığı mektupta, "Filistin Devleti'nin Birleşmiş Milletler'deki statüsünün "Üye Olmayan Gözlemci Devlet' olarak kabul edilmesinden ötürü içten tebriklerimi sunarım. Bu kararın, Filistin'in bağımsızlığı ve bölge barışı için hayırlı olmasını dilerim. Geleceğin iktidarı Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Filistin halkının yanında olmaya ve her alanda Filistin'i desteklemeye devam edeceğiz. En yakında görüşebilmek dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunarım" dedi.

-"CUMHURİYET HALK PARTİSİ OLARAK FİLİSTİN HALKINI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ"-

Filistin Devleti'nin Birleşmiş Milletler'deki statüsünün "Üye Olmayan Gözlemci Devlet' olarak kabul edilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Filistin için zafer, barış için umut!" dedi.

Filistin'in Birleşmiş Milletler'de "üye olmayan gözlemci varlık" olan statüsünün Genel Kurulun çoğunluğu tarafından "üye olmayan gözlemci devlet" statüsüne yükseltilmesinin Filistin halkı ile barış ve adaletten yana olan tüm çevreler için anlamlı ve mutlu bir gelişme olduğuna işaret eden CHP Genel Başkanı, "Filistinli kardeşlerimizi kutluyoruz" diyerek şöyle devam etti:

"Türkiye Filistin Devletini 1988 yılında, ilan edilir edilmez tanımış ve Filistin halkının daima yanında yer almıştır. Kendi topraklarında bağımsız ve egemen olarak barış ve güven içinde özgürce yaşama koşullarına kavuşması için Cumhuriyet Halk Partisi olarak Filistin halkını desteklemeye devam edeceğiz.

Gelinen noktada bütün taraflara düşen bir görev vardır. O da Ortadoğu'daki çatışmaların ve kamplaşmaların özünü oluşturan Filistin-İsrail anlaşmazlığının kalıcı bir çözüme kavuşturulmasına yardımcı olmaktır. Bunun yolu ise BM'nin bu kararını, yakın gelecekte atılacak somut adımları kolaylaştıracak bir umuda dönüştürmek ve barış için bir fırsat olarak değerlendirmektir. Filistin'in yeni konumu, İsrail'in 'Filistin Devleti ancak müzakereler sonucunda olabilir' yaklaşımını değiştirmesi olanağını da beraberinde getirecektir. Çünkü İsrail'in karşısında artık devlet sıfatıyla hareket edecek bir muhatap vardır.

Türkiye'nin Filistin halkının bu zaferini Filistin-İsrail barışına katkıda bulunacak bir anlayışla değerlendirmesi ve bu doğrultuda ülkemizin tarihi birikimine ve bölgedeki itibarına yakışan dengeli bir politika izlemesi her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır. CHP, doğal olarak, Ortadoğu'da barış, istikrar, huzur ve refah için çalışmalarını kararlılıkla sürdürmeye devam edecektir."
 (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com