CHP Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu:
"Rusya, sert askeri gücü rahatlıkla başvuran ülke imajını geride bırakmak istiyorsa, uluslararası hukuka ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygılı hareket etmesi gerekiyor"

TBMM (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı, Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu, Ukrayna'daki gelişmelere ilişkin, "Rusya, sert askeri gücü rahatlıkla başvuran ülke imajını geride bırakmak istiyorsa, uluslararası hukuka ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygılı hareket etmesi gerekiyor" dedi.

Loğoğlu, düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna'daki gelişmelerin çok ciddi ve kaygı verici olduğunu söyledi.

Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunması gerektiğini ifade eden Loğoğlu, Kırım'daki gelişmeler bahane edilerek Ukrayna'ya müdahale edilmesinin uluslararası hukuka aykırı olacağını, Ukrayna'ya saldırının savaş ilanı anlamına gelebileceğini kaydetti.

Loğoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun gittiği Kiev'de, "Ukrayna'nın parçalanmasını önlemek için muhalefetin de içinde olduğu bütün tarafların temsil edildiği Hükümet kurulmasını" istediğini söyledi. "Davutoğlu, Suriye için neden aynı tavsiyelerde bulunmadı" diyen Loğoğlu, Ukrayna'nın Davutoğlu'nun verdiği akla ihtiyacının olmadığını savundu.

Ukrayna meselesinin daha fazla tırmandırılmasının hiç kimsenin işine yaramayacağını belirten Loğoğlu, "Özellikle Rusya'nın işine yaramayacaktır. Gürcistan tecrübesini hatırlıyorsunuz, oradan yara almadığını düşünüyor ama o günle bugün arasında çok fark var. Rusya, sert askeri gücü rahatlıkla başvuran ülke imajını geride bırakmak istiyorsa, uluslararası hukuka saygılı bir biçimde Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygılı bir biçimde hareket etmesi gerekiyor" dedi.

 

-Tahliyeleri eleştirdi

 

Loğoğlu, Türkiye'nin artık yolsuzlukların meşrulaştığı bir ülke haline geldiğini iddia ederek, "Yolsuzluk adı üstünde, hem ahlaka, yasalara aykırı, hem de mensubu olduğumuz dinimize aykırı. Ama yolsuzluğun mazur gösterilmesi için başta Başbakan olmak üzere, bütün hükümet yetkilileri devamlı olarak söylemler geliştiriyor. Mahkemeler tahliye kararı veriyor, sanki bu insanlar gökten inmiş, kul hakkı yememiş gibi tahliye ediliyor, ondan sonra da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 'vicdanları sızlattı' diyor. Hangi vicdandan bahsediyorlar? Vicdanı olan insan bu kadar konuşur mu?" diye konuştu.

AK Parti milletvekilleri arasında da bu yolsuzluklara gönlü razı olmayanların da bulunduğunu savunan Loğoğlu, "Çünkü bunlar insan ve vicdanları var. Onlar adına konuşan bakanlar ve AK Parti yetkilileri, AK Parti grubunun büyük çoğunluğunun rahatsızlığını yansıtmıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yasaları onaylamasını da savunan Loğoğlu, "şirinlik yaptığını" söylediği Cumhurbaşkanı'nın görevini yerine getirmesi gerektiğini anlattı.

Loğoğlu, "30 Mart yaklaşıyor. Türkiye kötü günler gördü ama çıkmasını da bilmiştir. Eskiden askeri darbe olurdu ama onlar geride kaldı, şimdi iktidar değişikliği sandıkta olacak" dedi.

 

-"Oraya da el atmışlar"

 

"Başbakan ile oğlu arasında Fenerbahçe'ye ilişkin geçtiği iddia edilen son ses kaydının" sorulması üzerine Loğoğlu, "Spor, hakikaten siyasetin hiç bir şekilde girmemesi gereken bir alan. Ama görüyoruz ve anlıyoruz ki oraya da el atmışlar. Doymak bilmiyorlar, ya susturacaklar ya da hapse atacaklar. Fenerbahçe Türkiye'nin en eski ve güçlü spor camialarından birisidir. Hiç kimseye biat etme arzu ve eğilimleri yoktur. Fenerbahçe diğer bütün kulüpler gibi hür ve özgürdür, bu Başbakan'a boyun eğmeyecek kadar asalete ve güce sahiptir" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com