CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran, Adıyaman'da

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran, Adıyamanda
Oran: "HSYK ile ilgili tekrar Anayasa Mahkemesine başvuracağız. Oradan dönse de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuracağız"

ADIYAMAN (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, "HSYK ile ilgili tekrar Anayasa Mahkemesine başvuracağız. Oradan dönse de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağız" dedi.

Oran, partisinin Seçim İrtibat Bürosu'nun açılışını yapmak üzere geldiği Adıyaman'da basın toplantısı düzenledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştiren Oran, Adıyaman'a verilen vaatlerin yerine getirilmediğini öne sürdü.

Yolsuzluk ve rüşvet iddialarından sonra Başbakan Erdoğan'a verilen desteğin yüzde 30'ların altına indiğini savunan Oran, dolayısıyla Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesine imkan ve olanak olmadığını iddia etti.

Seçimlere ciddi bir şekilde hazırlandıklarını vurgulayan Oran, "Biz bu seçimlere, genel seçimlere ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de iyi bir şekilde hazırlanarak giriyoruz. Bu anlamda ekonomide de demokrasinin üstünlüğünde de hukukun üstünlüğünde de ulusal güvenlikte de projelerimiz hazır. İnşallah bu süreçte Türkiye'ye yepyeni bir sayfa açacağız. Varlık içerisinde, barış içerisinde, umut içerisinde yaşayan bir toplum, birlik ve beraberlik içerisinde özgür bir şekilde yaşayan toplum için CHP olarak kararlıyız" diye konuştu.

Adıyaman'da da ciddi bir şekilde oylarının arttığını dile getiren Oran, AK Parti'nin 12 yıldan beri Adıyaman'da bir şey yapmadığını iddia etti.

İktidarın asrın yolsuzluğundan kurtulmaya çalıştığını ileri süren Oran, şöyle konuştu:

"Ama bundan kurtulamayacak. Biz adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz. Bu uğurda da mücadelemizi sürdüreceğiz. Her alanda iç politikada, dış politikada, GAP'da, ekonomide hep bir algı yaratıldı. Algı halkı yanılttı. Ama bugün gerçekler hepimizi acıtıyor. Türkiye bugün gerçeklerle karşı karşıya. Bu son 73 gün sadece Türkiye'ye değil, dünyaya parmak ısırtacak bir şekilde. Erdoğan'ın yapmış olduğu şeylere Oscar ödülleri dağıtılacak. Hem hırsızlık ve rüşvet yapacaksınız hem de üzerini örtmeye çalışacaksınız, gerçekten Oscar'a aday gösterilecek niteliktedir."

Bir gazetecinin " CHP'nin bundan sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ne sıfatla hitap edeceğini" sorması üzerine Oran, "Bu ülkede demokrasiyi bu kadar ayaklar altına alan, hukukun üstünlüğünü yok sayan, kuvvetler ayrılığını tanımayan, bu yürütmenin başındaki kişiye bu ifadeyi kullanmayı doğru bulmuyoruz. Zaten 29 gün sonra yerel seçimler geliyor. Muhtemelen tablo çok değişecek. Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler de gelecek. Biz bu hükümeti de tanımıyoruz. Bu yürütmenin başındaki kişiyi de tanımıyoruz" dedi.

- HSYK düzenlemesi

Bir gazetecinin "Anayasa Mahkemesi tarafından CHP'nin HSYK'nın yapısını değiştiren Kanun'un iptali istemiyle yaptığı başvuruyu reddettiğini" söylemesi üzerine Oran, mahkemenin düzenlemeyi reddetmediğini, bir takım eksiklerinin olduğunu ifade etti.

HSYK ile ilgili yeniden Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını ifade eden Oran, şöyle konuştu:

"Reddedilmedi, geri gönderildi. Bir eksiklik olduğu belirtildi. HSYK ile ilgili tekrar Anayasa Mahkemesine başvuracağız. Oradan dönse de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuracağız. Çünkü özellikle HSYK'daki değişiklik, internette sansür ve MİT yasasından dolayı, Türkiye'nin yürüttüğü bu politikalardan dolayı tam üyelik müzakeresini tam askıya almak için Avrupa Birliği tarafından uyarı var. İktidar bu uyarıyı dikkate almadı."

Oran, bir gazetecinin "CHP ile BDP işbirliği yapacak mı" sorusu üzerine de CHP'nin bütün partilerle aynı mesafede ilişkisi olduğunu, oy oranlarının yüzde 30'dan 40'lara doğru gittiğini ve tek parti olarak iktidara geleceklerini savundu.

İktidarın dış politikada çok yanlışlar yaptığını öne süren Oran, hükümetin "sıfır sorun" ile geldiklerini ama şu anda tüm komşu ülkelerle probleminin olduğunu ve dış politikada yalnız kaldığını iddia etti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com