CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak:
"(Eski Halk Bankası Genel Müdürü'nün tahliyesi kararı) Uzun tutukluluk bizim arkasında olduğumuz bir husus değildir. Esas olan herkesin tutuklu olmadan yargılanmasıdır. Umarım bu da böyle bir sürecin devamıdır. Ama artık güvenemiyoruz"

TBMM (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, eski Halk Bankası Genel Müdürü'nün tahliyesi kararına ilişkin, "Uzun tutukluluk bizim arkasında  olduğumuz bir husus değildir. Esas olan herkesin tutuklu olmadan yargılanmasıdır. Umarım bu da böyle bir sürecin devamıdır. Ama artık güvenemiyoruz" dedi.

Öztrak, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, iktidarın ekonomi politikalarını eleştirerek, Türkiye'nin mevcut küresel iklimde dünyanın en dayanıksız ve korunaksız limanı olduğunu iddia etti.

CHP olarak 2007'den beri hükümeti uyardıklarını ifade eden Öztrak, iktidarın ise otoritesini artırmak için ekonominin günlük işlerine müdahale etmenin altyapısını hazırladığını savundu.

Cari açık rakamlarına değinen Öztrak, şöyle devam etti:

"Bu tablo Türkiye'nin çeşitli kuruluşlar tarafından dünyadaki en kırılgan ekonomiler arasında sayılmasına yol açan önemli göstergelerden bir tanesidir. Dün Merkez Bankası Başkanı, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda çıkıp, '17 Aralık olmazsa biz 1.92'lik kuru tutturabilirdik'  anlamına gelen sözler etmiş. Diyor ki '17 Aralık'tan sonra bütün varsayımlarımız çöktü.' Cari açık 12 ayda oluşur. Başkan'dan geçtim, Başkan'ın orada dolgun maaşlarla çalıştırdığı bir sürü ekonomisti var. 2013'te ortaya çıkan yüzde 8'lik cari açığın 17 Aralık ile ilişkisini bu ekonomistler nasıl kuruyorlar? Çok merak ediyorum. Küresel döviz arzının düşmeye başladığı bir dönemde kendi ligimizdeki en düşük döviz rezervleriyle yakalanmamızın kur üzerindeki etkisine bu ekonomistler ne diyorlar? 17 Aralık nedeniyle mi oldu? İmam kıbleyi şaşırırsa cemaat ne yapsın. Bugün TL en çok değer yitiren para birimlerinden biriyse,  borsa ençok değer kaybeden borsa ise Türkiye bugün en kırılgan ekonomiyse,  bunda Merkez Bankası yönetiminin çok ciddi sorumluluğu vardır."

Öztrak, bugün Türkiye'de en çok ihtiyaç duyulan şeyin güven ve istikrar olduğunu vurguladı.

Öztrak, gazetecilerin, eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın tahliyesi kararına ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

"Şunu açıkça ifade  edeyim, uzun tutukluluk, bizim arkasında  olduğumuz bir husus değildir. Esas olan herkesin tutuklu olmadan yargılanmasıdır. Umarım bu da böyle bir sürecin devamıdır. Ama artık güvenemiyoruz. Polisler de, savcılar da, hakimler de bu olay üzerine yapılan bu değişikliklerden sonra açıkçası herşeyi vatandaş haklı olarak bu skandalı örtmek için yapılmış girişimler olarak görmek  durumundadır. Onun için baştan beri diyoruz ki 'sorumlular, suçlananlar bir kenara çekilsin ve yargının bağımsızca işlemesine  imkan verilsin, suçsuz olan da aklansın.' Ama buna müsaade etmedi hükümet."

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP'lilerle ilgili kasetlere ilişkin soru üzerine Öztrak, 2011 seçimlerinde Başbakan'ın meydanlarda bu kasetleri nasıl acımasızca kullandığını, kendi siyasetine, kendi oyuna alet ettiğini herkesin gördüğünü iddia etti. Öztrak, "Ne cevap vereyim? Ben sadece dönün o günün  televizyon kayıtları mevcuttur. Meydanlarda 'bu özel değildir, bu geneldir' diye bağıran ben değildim" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com