CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin:
"Türkiye, tarihi bir testten geçiyor. Yurttaşlarımız yüzde 90 oranında seçimlere katılarak demokrasi testinden büyük bir başarıyla çıkmıştır. O gün sandığa giden tüm yurttaşlarımızın devletten tek bir beklentisi var; oyların şeffaf ve hızlı bir şekilde sa

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Türkiye, tarihi bir testten geçiyor. Yurttaşlarımız yüzde 90 oranında seçimlere katılarak demokrasi testinden büyük bir başarıyla çıkmıştır. O gün sandığa giden tüm yurttaşlarımızın devletten tek bir beklentisi var; oyların şeffaf ve hızlı bir şekilde sayılarak sonuçların açıklanması" değerlendirmesini yaptı. 

Tekin, yazılı açıklamasında, seçime giden günlerde "ayyuka çıkan yolsuzluk ve usulsüzlük atmosferinin, demokrasinin en temel koşulu olan seçimlere de yansımaması için CHP olarak var güçleriyle çalıştıklarını" belirtti. 

Türkiye'nin tarihi bir testten geçtiğini kaydeden Tekin, vatandaşların yüzde 90 oranında seçimlere katılarak demokrasi testinden büyük bir başarıyla çıktığını vurguladı.

Tekin, şunları kaydetti:

"O gün sandığa giden tüm yurttaşlarımızın devletten tek bir beklentisi var; oyların şeffaf ve hızlı bir şekilde sayılarak sonuçların açıklanması. Son 48 saat içinde yaşananlar hükümetin bu testte sınıfta kaldığını göstermektedir. Hükümet aylardır milli iradenin adresi olarak işaret ettiği seçim sandığını şimdi milletten kaçırıyor. Her türlü adli ve idari pisliği sandıkla temizleyeceğini söyleyenlerin bugün halktan sandığı kaçırmasına müsaade etmeyeceğiz. Dünyanın neresinde oy veren seçmen oylarını çöplerde arar? Madem sandık kutsaldır o zaman sandığın namusunu zedelemeyeceksin. Bugün Ankara'da, Antalya'da, Ağrı'da, Üsküdar'da, Yalova'da oylarının peşine düşen yurttaşlar hükümete bir ahlak dersi veriyor. Buradan iradelerine sahip çıkan tüm adaylara ve seçmenlere saygı ve şükranlarımı gönderiyorum. Onlar katılımcı demokrasinin ne olduğunu dosta düşmana gösteriyor. Bu memlekette demokrasi sandık torbasının üstünde yatan seçim görevlileriyle, gece sabaha kadar koridorlarda bekleyen ve sandıklar çalınmasın diye nöbet tutanlarla gelecek."

Demokrasinin olmazsa olmazlarından birinin de verilen oyun doğru bir şekilde sayıldığına olan inanç olduğunu belirten Tekin, bu inancın bir kere zedelenmesi durumunda ise bunun tamirinin mümkün olmayacağını savundu.

Oyun "namus" olduğu vurgusunu yapan Tekin, "Çocuklarımıza bu seçimin adil olduğunu iç rahatlığıyla anlatamıyorsak ortada büyük bir skandal var demektir. Herhangi bir yerde, AKP'nin oyları çalınıp, orada haksız yere bir başka parti kazansa, biz buna da itiraz ederiz. Biz sadece adalet istiyoruz. Seçime güvenmezsek, neye güveneceğiz? Milli iradeye şaibe karışmıştır" ifadelerini kullandı. 

Bu süreçte CHP olarak kriz koordinasyon merkezinde oyların adil bir şekilde sayılması için mücadele ettiklerini belirten Tekin, şu görüşlere yer verdi:

"Bu süreçte yurt çapından gelen her türlü belge ve bilgiyi 'itirazimvar@chp.org.tr' adresinde topluyoruz. Burada topladığımız tüm bilgileri dosyalayıp YSK'ya iletiyoruz. Halkımızın milli iradeye olan inancından aldığımız güçle tek bir oyun bile heba edilmesine izin vermeyeceğiz. Seçmenlerimizin bu süreçte bize verdiği desteği yalnızca Türkiye değil, tüm dünya görüyor. 30 Mart'tan bu yana Türkiye seçmeni, örnek bir davranış sergiliyor. Yalnızca oyların başa baş gittiği yerlerde değil, hiçbir yerde bir tek sandığı bile atlamıyoruz. Partimize atılsın atılmasın her bir oyun savunucusuyuz. Bu emeklerimiz karşılıksız kalmayacak. Henüz oy sayımı tamamlanmadan ailesiyle balkona çıkanlar şunu bilmeli; Türkiye'yi hanedanlar değil, halkın özgür oylarıyla seçilenler yönetecek. Türkiye halkı, adil seçme ve seçilme hakkından asla vazgeçmez. CHP bunun en büyük teminatıdır. 2023 planlarıyla Türkiye'yi 1923 öncesine döndüremeyecekler."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com