CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin:
"Sadece Cumhuriyet Halk Partisi'nin değil, 76 milyon yurttaşımızın güvencesi olabilecek, demokrasi ve özgürlükler kısıtlandığında kendisini kalkan edebilecek bir cumhurbaşkanı adayına ihtiyaç var. Bu doğrultuda çok ciddi çalışmalarımız var. Türkiye merak

TUNCELİ (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Sadece Cumhuriyet Halk Partisi'nin değil, 76 milyon yurttaşımızın güvencesi olabilecek, demokrasi ve özgürlükler kısıtlandığında kendisini kalkan edebilecek bir cumhurbaşkanı adayına ihtiyaç var. Bu doğrultuda çok ciddi çalışmalarımız var. Türkiye merak etmesin, Türkiye'ye yakışır bir cumhurbaşkanı gelecektir" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun amcası Arslan Karabulut'un Tunceli'deki cenaze törenine katılan Tekin, törenin ardından basın mensuplarının, cumhurbaşkanlığı seçimi ve gündeme ilişkin bazı konulardaki sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görüşmesini hatırlatması üzerine Tekin, "Gül'le mi görüşür, Ahmet'le mi, Mehmet'le mi görüşür ama Cumhuriyet Halk Partisi bu konuda (cumhurbaşkanlığı seçimi) çok ciddi bir çalışma içerisindedir" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin son dönemde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle, demokrasi ve özgürlük konusunda hassasiyeti olan bir cumhurbaşkanı adayına ihtiyacı olduğunu belirten Tekin, "Sadece Cumhuriyet Halk Partisi'nin değil, 76 milyon yurttaşımızın güvencesi olabilecek, demokrasi ve özgürlükler kısıtlandığında kendisini kalkan edebilecek bir cumhurbaşkanı adayına ihtiyaç var. Bu doğrultuda çok ciddi bir çalışmalarımız var. Türkiye merak etmesin, Türkiye'ye yakışır bir cumhurbaşkanı gelecektir" diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, çözüm süreciyle ilgili soru üzerine, barış sürecinin mutlaka devam etmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

"Barışın hukuksal altyapısı oturtulmadan sadece 3 cümleyle barış sürecinin devam etmesi mümkün değildir. En basit örneği, yüzde 10 seçim barajının bile indirilmemesi, barış sürecine nasıl bir bakış olduğundan çok net bir şekilde gözüküyor. Her şeye rağmen tabii ki bu barış sürecinin yasal altyapısının da ivedilikle hayata geçmesi gerekiyor."

Tekin, bir soru üzerine, Dersim olaylarının tarihin en acı olaylarından biri olduğunu söyledi. CHP olarak 2011 seçimlerinden hemen sonra bu konuda kanun teklifi verdiklerini hatırlatan Tekin, "Bütün arşivlerin açılıp, kamuoyunun vicdanını rahatlatabilecek ne varsa Türkiye'nin bu meselelerle ilgili yüzleşmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Tekin, "Dersim meselesi, Türkiye'nin en önemli meselelerinden biridir. Mutlak ve mutlak tarihimizle yüzleşmeliyiz" ifadesini kullandı.

"Dersim isminin iadesi için bir çabanız olacak mı?" sorusu üzerine Tekin, bu konuda CHP'li bazı milletvekillerince kanun teklifi verildiğini hatırlatarak, konu gündeme geldiği zaman sonuna kadar sahip çıkacaklarını dile getirdi.

 

- Kılıçdaroğlu'nun ifadeye çağrılması

Gürsel Tekin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu şüpheli sıfatıyla ifadeye çağıran cumhuriyet savcısıyla ilgili soru üzerine, "Çok enteresan bir dönemden geçiyoruz" dedi.

Kılıçdaroğlu'nu ifadeye çağıran savcının işgüzarlık yaptığını savunan Tekin, "Bugüne kadar HSYK'nın bir işlem yapmaması da apayrı bir ayıptır ama o ayıbın ötesinde bir hukuk adamına yakışmayacak bir hokkabazlık edası içerisinde dün de bir açıklama yapmış, HSYK'yı göreve davet ediyorum" diye konuştu.

Tekin, "Bu tebligatın ötesinde savcının açıklamaları gerçekten hepimizi şaşırtıyor ve bu konuda HSYK'nın da tavırsız kalması çok düşündürücü" ifadesini kullandı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com