CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: (2)

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: (2)
"Çatışmanın olmamasından memnunuz. Bölge halkı da memnun. Türkiye de memnun. Şehitler gelmiyor. İnsanlar hayatlarını kaybetmiyorlar. Huzur var. Bu huzurun devam etmesini isteriz. Ama perdenin gerisinde ne görüşülüyor onu bilmiyoruz. Sadece ana muhalefet p

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çözüm sürecine ilişkin "Çatışmanın olmamasından memnunuz. Bölge halkı da memnun. Türkiye de memnun. Şehitler gelmiyor. İnsanlar hayatlarını kaybetmiyorlar. Huzur var. Bu huzurun devam etmesini isteriz. Ama perdenin gerisinde ne görüşülüyor onu bilmiyoruz. Sadece ana muhalefet partisi olarak biz değil, bakanların da çoğu bilmiyor. Milletvekillerinin de zaten hiçbirisi bilmiyor" dedi. 

Kılıçdaroğlu, NTV'de yayımlanan "Liderler Konuşuyor" programına katılarak Oğuz Haksever'in sorularını yanıtladı. 

Çözüm sürecine dair düşünceleri sorulan Kılıçdaroğlu, sürecin kimsenin tekelinde olmadığını, herkesin, doğudan batıya, güneyden kuzeye barış istediğini ve barıştan yana tavır takınmak zorunda olduğunu kaydetti. Kılıçdaroğlu, "Kürt sorununun 30 yıldır çözülmemesinin tek sorumlusunun da siyasetçiler olduğuna inanan birisiyim. Siyasetçiler zamanında oturup adam gibi düşünüp taşınıp karar verselerdi, bugün bu tablo çok daha farklı olurdu. Ama yapmadılar işi askere havale ettiler. Onlar çözecek dediler. 30 yıllık deneyim bu yolun başarılı olmadığını bize gösterdi" diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu, partisinin sürece yönelik parlamento komisyonu ve akil adamlar heyeti önerisini hatırlatarak, "Çatışmanın olmamasından memnunuz. Bölge halkı da memnun. Türkiye de memnun. Şehitler gelmiyor. İnsanlar hayatlarını kaybetmiyorlar. Huzur var. Bu huzurun devam etmesini isteriz. Ama perdenin gerisinde ne görüşülüyor onu bilmiyoruz.  Sadece ana muhalefet partisi olarak biz değil, bakanların da çoğu bilmiyor. Milletvekillerinin de zaten hiçbirisi bilmiyor. Dar bir grup 5-6 kişi biliyor. O nedenle ayrıntıları bilmeden yorum yapmanın zorluğunu siz de takdir edersiniz" değerlendirmesinde bulundu. 

Sorunun çözümü için 17 maddelik özgürlük ve demokrasi bildirgesi yayımladıklarını ve TBMM Başkanlığına sunduklarını anımsatan Kılıçdaroğlu, "BDP'nin yaptığı bir açıklama çok önemli. 'Bayrak bizim bayrağımızdır' dedi. Bitti. Bakın bu çok önemli bir ortak paydadır. Aynı bayrağa demek ki saygı duyacağız. Aynı bayrak geçerken ayağa kalkacağız. O bayrak eğer 76 milyon yurttaşın bayrağı ise çok önemli bir adımı atmışız. Diğer adımları da atabiliriz. Sonuçta bu ülkede beraber yaşayacağız" ifadelerini kullandı. 

 

-Cumhurbaşkanlığı seçimi

Kılıçdaroğlu, CHP'nin Cumhurbaşkanı adayına dair bir soru üzerine, Cumhurbaşkanlığının önemli bir temsili makam olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanının, devleti temsil etmesi bakımından önemli bir rolü bulunduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, halkın ilk kez Cumhurbaşkanı seçeceğini ve bundan dolayı da kendisinin parti kimliği çok öne çıkmış birisi olmasını istemediğini belirtti. 

Cumhurbaşkanının herkesi kucaklaması, entelektüel birikimi, eğitimi, yabancı dili, temsil yeteneği olan birisi olması gerektiğinin altını çizerek, "Bir kadın olmasını da gerçekten çok arzu ederim. Çünkü çağdaş Türkiye'yi temsil edecek bir profilin, bir aktörün orada olması lazım. Böyle bir arzum var" dedi. 

Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanvekili Meral Akşener ismine nasıl yaklaştığının sorulması üzerine "Gazetelerden Meral hanımın ismini ben de okudum. Tabi sonuçta takdir kendisine aittir, partisine aittir. Biz saygı duyarız. Meral hanım, saygıdeğer bir parlamenterdir. Ama ben parti kimliği çok öne çıkmamış birisinin olmasını arzu ederim. Böylece onun tarafsızlığı konusunda hiçkimse endişe duymayacaktır" diye konuştu. 

TBMM'de görüşülen fezlekeler ile milletvekillerinin haklarındaki soruşturma taleplerine ilişkin soruya Kılıçdaroğlu, iktidarın fezlekeleri sulandırarak kapatma yolunu tercih edeceğini iddia etti. İstifa eden bakanların haklarında soruşturma açılmasına dair verdikleri dilekçe ile fezlekede yer alan rüşvet iddialarının yer almadığını öne sürerek, Adalet Bakanlığına gelen fezleke ile TBMM'ye gelen fezlekeyi karşılaştırdıklarını ve Parlamentoya gelen fezlekeden bazı raporların çıkarıldığını ileri sürdü. 

Kılıçdaroğlu, iktidarın fezleke konusunda çoğunluğuna güvendiğini ve soruşturma komisyonunda bunları kapatmaya çalışacağını iddia ederek, "Kapatamazlar. Mümkün değil. Bu ülkenin vicdanı bunu kabul etmez. Kul hakkı yiyen, korunmaz. Korursanız gerçekten de vicdan azabı çekersiniz. Siz soruşturma komisyonunu olayı kapatmak için kurarsanız, böyle bir girişimde bulunursanız bu doğru olmaz. Demokrasi yara alır. İnsanların siyasete olan güveni temelden sarsılır" değerlendirmesini yaptı. 

Aklamanın yerinin mahkemeler olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, Suat Hayri Ürgüplü olayının bunun tipik bir örneği olduğunu belirtti. 

 

-Yasa dışı dinlemeler

Kılıçdaroğlu, dinlemeleri devletin bekası açısından bir tehdit olarak görüp görmediğinin sorulması üzerine şunları söyledi:

"Bir ülkede Başbakanın yasa dışı dinlenmesi asla kabul edilemez. Başbakanlar eğer yasa dışı işlere bulaşmışlarsa ve bu yasa dışı işlemler şu veya bu gerekçe ile tespit edilmişse, bu telefon kaydı olabilir, fotoğraf olabilir, bir başka belge olabilir, bu artık gizlenemez. Bunun kamuoyuna açıklanması lazım. Çünkü Başbakanlar devletin bekası için konuşurken elbetteki onların gerekli güvenliğinin sağlanması lazım. Kriptolu telefonun verilmesinin nedeni odur zaten. Suriye politikası, dış politikalar, içerideki terör olayları, başka olaylar. Bu konularda elbetteki politika olacaktır, devletin bekası açısından. Bu her ülkede var. Bizde de olacak. Ama parayı istifleyip, şunu yapıp, bunu yapıp... Bunun devletin bekası ile alakası yok. Tam tersine devletin temeline dinamit koymayla ilgisi var. O nedenli diyorum zaten operasyonları paralel devlet değil, devletin vicdanı yaptı."

Yolsuzluk yapanların değil, kamunun çıkarlarını koruyacaklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, "O nedenle burada suçu alıp Pensilvanya'ya yüklemek, eğer özel hayatla ilgili bir şey olursa hep beraber suçlayalım" ifadesini kullandı. 

Kılıçdaroğlu, dinlemelerin kim tarafından yapıldığına dair soruya TİB ve MİT'in 76 milyon insanın konuşmalarını dinlediğini öne sürdü. Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da TBMM'de "Ey Kılıçdaroğlu, senin nefes alışını bile takip ediyoruz" dediğini anımsatarak, "O da dinliyordu. Ona servis ediliyordu, benim bütün konuşmalarım. Ailemin konuşmaları servis ediliyordu, ona. Bunu ben de biliyordum, o da biliyordu. Servisi yapan kimdi?"

Erdoğan'ın 12 yıldır Başbakanlık koltuğunda oturduğunu ancak dinlendiğinin farkında bile olmadığını ileri süren Kılıçdaroğlu, "Adama sormazlar mı 'Sen nasıl Başbakansın? Bu ülkeyi sen mi yönetiyorsun başkaları mı yönetiyor?" dedi.

Kılıçdaroğlu, siyasetteki kutuplaşmaya ilişkin soruya ise gerginliği yaratanın kendisi olmadığını ve böyle bir düşüncesi de hiç bulunmadığına vurgu yaparak, siyasi partilerin devleti yönetmek üzere iktidar olacaklarını ancak Erdoğan'ın devlet olmak için geldiğini öne sürdü. Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın kendi tabanının başka bir yere kaymasını engellemek için gerginliği ve kutuplaşma yarattığını, bunun da doğru olmadığını söyledi. 

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com