CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:
(Yeniden yargılanma) Eğer iktidar gerçekten samimiyse, haksızlıkları önlemek istiyorsa, yasa teklifimizi verdik. Hükümet de sahip çıkar. Beraber bunu çıkarırız ve Türkiye'yi bu ayıptan kurtarmış oluruz"- "Asla umutsuz değilim. Çok daha güzel bir Türki

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "yeniden yargılanma" konusunu değerlendirirken, "Eğer iktidar gerçekten samimiyse, haksızlıkları önlemek istiyorsa, yasa teklifimizi verdik. Hükümet de sahip çıkar. Beraber bunu çıkarırız ve Türkiye'yi bu ayıptan kurtarmış oluruz" dedi.

Duyarlı Hukukçular Platformu tarafından düzenlenen "Türkiye'de Hukuk ve Çözüm Önerileri" başlıklı toplantıya katılan Kılıçdaroğlu, toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in, 17 Aralık operasyonunu, "İkinci Gezi Vakası" olarak değerlendirdiğinin hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

"Çocuğu tutuklu. Yatak odalarında kasalar, içinde milyonlar, avrolar, dolarlar. Oğluna, 'gizli konuş, bunlar telefonda konuşulacak işler değildir' diyen bir baba, şimdi milletin önüne çıkmış, millete ders veriyor. Bizim kültürümüzde böyle bir olayla karşılaşan kişi, topluma saygısı varsa, toplumun önüne çıkmaz, utanır. Ar damarı çatlamış kişiler ise toplumun önüne çıkarlar. Çünkü onlarda utanma duygusu yoktur. Benim merak ettiğim de bu zaten. Öbürü de çıkmış başka bir yerde konuşuyor. Sanki 700 bin liralık saati ben aldım. O hiç bir şey almamış, masum birisi. Nasıl bir anlayıştır bu ? Nasıl bir siyaset, nasıl bir ahlak anlayışıdır, anlamakta zorluk çekiyorum."

Başbakan Erdoğan'ın, "Meğer AK Parti'ye de bazı tuzluklar sızmış" şeklindeki sözlerine de değinen Kılıçdaroğlu, "Sayın Başbakan dün ilginç bir şey söyledi. 'Aramıza bazı tuzluklar sızmış' dedi. Milletvekilini tuzluk olarak gören bir başbakan, ilk kez dünyada, Türkiye'de var. O tuzlukların bir kısmı ayıklandı, diğerleri Parlamentoda duruyor demek ki. Kendi milletvekillerine 'tuzluk' diyor. Ben merak ediyorum. Acaba yürekli bir AKP milletvekili çıkıp, 'Sayın Başbakan, siz bana tuzluk diyemezsiniz. Ben bu milletin oylarıyla seçilip buraya geldim, diyecek mi? Bunu da merak ediyorum" diye konuştu.

Toplantı, genç avukatların kaygılarını dile getirdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, aynı kaygıları taşıdığını belirterek, "Fakat asla umutsuz değilim. Çok daha güzel bir Türkiye'yi, emeklerimizle yeniden kurabiliriz. Özellikle ikiyüzü aşkın genç avukatın olması benim umudumu artırdı. Hepimiz ülkemize, geleceğimize, çocuklarımıza sahip çıkıyoruz. Bunun için çaba harcıyoruz. O nedenle beni buraya davet eden hukukçu arkadaşlarıma gerçekten, yürekten teşekkür ediyorum" dedi.

Kılıçdaroğlu bir soru üzerine, toplantıda "yeniden yargılanma" konusunun gündeme geldiğini söyleyerek şunları ifade etti:

"Bu konuda bir kanun teklifi verdiğimizi söyledim. Eğer iktidar gerçekten samimiyse, haksızlıkları önlemek istiyorsa, yasa teklifimizi verdik. Hükümet de sahip çıkar. Beraber bunu çıkarırız ve Türkiye'yi bu ayıptan kurtarmış oluruz. Fakat bunu sadece dile getirip, gereğini yapmamayı da politik olarak samimi görmüyoruz. AKP'nin bugün geldiği nokta, maalesef bu."

Özel yetkili mahkemelerde görüşülen pek çok davanın, toplumun vicdanını kanattığını dile getiren Kılıçdaroğlu, toplumun bundan rahatsız olduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu, "Toplum af istemiyor, adalet istiyor. Çünkü içeridekiler suçlu değil ki af istesinler. 'Biz adalet istiyoruz. Yargılanmak, adil yargılanmak istiyoruz. Hukukun üstünlüğü çerçevesinde yargılanmak istiyoruz. Dolayısıyla, adaletin tecelli etmesini istiyoruz' diyorlar. Bunu sağlayacak olan da biziz; yani siyaset kurumu ve parlamento. Eğer bir yerde bir şey tıkandıysa, onun önünü açmak da gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Muhabir: Hilal Uştuk
Yayınlayan: M.Tevfik Erçetin

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com