CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Somali'de!

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Somali'de!
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu özel uçak ile Nairobi'ye geldi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu özel uçak ile Nairobi'ye geldi. Kılıçdaroğlu buradan Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Faruk Loğoğlu ile birlikte başka bir uçakla Somali-Kenya sınırındaki Dadaab Mülteci Kampı yakınlarındaki Birleşmiş Milletler tarafından kullanılan bir havalimanına gitti. CHP heyeti daha sonra kara yoluyla kampın bulunduğu bölgeye geçti.

Kemal Kılıçdaroğlu Dadaab kampında, ziyaretçi defterini doldurarak yerel yöneticilerden kamp hakkında bilgi aldı. CHP heyeti daha sonra mülteci kampında incelemelerde bulundu, Mülteci Kabul Merkezini ve yardımların malzemelerinin bulunduğu depoları gezdi. Kamptaki çocuklara şeker dağıtan CHP Genel Başkanı kampa sığınmış mültecilerle de sohbet etti. Kılıçdaroğlu kucağına alarak sevmek istediği çocuğu ağlaması üzerine annesine verdi. CHP lideri bazılarının üzerinde "CHP Somali'ye uzanan dost eli" yazılan yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine dağıttı.

Kamp ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Burada bir insanlık dramı yaşanıyor. Dünyanın bir kesimi obeziteyle mücadele ederken bir başka kesimi de yoksullukla mücadele ediyor. Buraya gelmekle buradaki yoksulluğu, açlığı, sefaleti eğer dünyaya duyurabildiysek ne mutlu bize" dedi.

Kılıçdaroğlu çalışmalarından dolayı Kızılay'a da teşekkür etti. CHP lideri, "Türkiye'de yurttaşlarımız yardım yapmak istiyorlarsa en güvenli adresin Kızılay olduğunu burada gördük" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, ayrıca CHP olarak, Türkiye'deki bütün üniversitelerin en az 2 Somalili öğrenciyi kabul ederek, burs verip, onları yetiştirmesini istediklerini söyledi.

KENYA'DAN AYRILDI

Dadaab Mülteci Kampı'ndaki incelemelerini tamamlayan Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler Nairobi Havalimanı'ndan özel uçakla İstanbul'a gitti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com