CHP Genel Sekreteri Tamaylıgil, Düzce'de

CHP Genel Sekreteri Tamaylıgil, Düzcede
Tamaylıgil:

DÜZCE (AA) - CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, "Bu ülke demokrasi ve demokrasinin ulvi ilkeleriyle yönetilecekse, yürütmesi, yasaması ve yargısı birbirinden ayrı olur. Ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'Bazen yargı ve yasama ayağıma bağ oluyor'  diye konuşuyor" dedi.

Partisinin yerel seçim çalışmalarına destek vermek için kente gelen Tamaylıgil, TEM otoyolu Gölyaka gişelerinde partililer tarafından karşılandı. Burada, gazetecilere açıklamalarda bulunan Tamaylıgil, 17 Aralık sürecinden bu yana ortaya çıkan iddia, belge ve bilgilerle değerlendirildiğinde halkın ne böyle  bir yönetimi ne de böyle bir hükümeti ne de bu yaşananları hak etmediğini savundu. 

Hükümetin  bu dönemde sorumluların ortaya çıkarılması noktasında tercihlerini dile getirmesi ve yetkilerini kullanması gerektiğini belirten Tamaylıgil, "Ancak malumunuz, bakıldığında denetim veya yürütme organının, makamlar arasındaki ilişkinin bağımsız bir süreçte işlemediğini günler içerisinde yaşıyoruz. Dört tane bakan hakkında fezleke gündeme geldi. 27 Şubat'ta meclise geldiği halde halihazırda meclis çalışmalarına ara verdikten sonra Meclis Başkanlığı tarafından gündeme getiriliyor. Eğer bir gizleme ve saklama olayı varsa son derece acı olduğunu ve demokrasinin işlemesi gereken işlevlerinin işlemediğini görüyoruz. Bir taraftan böyle bir araştırma başlatılmış. Umarım tarafsız olur. Umarım gerçekleri tüm aydınlıkla ortaya çıkaracak bir kararlılıkta ve baskıdan uzak olur. Benim beklentim bu yönde" diye konuştu. 

Türkiye'de yaşananlara dünyanın hiçbir ülkesinde rastlanamayacağını kaydeden diyen Tamaylıgil, şöyle konuştu:

"Bunca iddia ve baskının ötesinde bundan bir yüz kızartılmıyor ve baskılar devam ediyor. Umuyorum ki bağımsızlığını ve tarafsızlığını üstünden atmış bir değerlendirme süreci olur. Bugün Türkiye'de 11 yıldır iktidarda olan bir hükümet var. Bu süreçte karşımıza çıkan, bağımsız yargıyla ilgili söz konusu oldu. Bunların hepsine bugüne kadar kulağını tıkadı. Biz CHP olarak defalarca konuyla ilgili önerilerimizi ortaya koyduk yine kulaklarını tıkadılar. Yürütmenin başı Erdoğan bugüne kadar karşısına çıkan belgelerle alakalı şunu doğrulamıştır:

'Evet böyle gerçekler vardır, bu içeriğindeki bilgiler doğrudur ama dinleyenler yanlıştır' Peki dinleyenler yanlış da konuşulanlar  doğru mu?  Bir ülkeyi yöneten kişi, Adalet Bakanı'na talimatlar vererek bir dava süreci ile ilgili olarak yönlendirici olacak. Bununla da yetinmeyip, bir futbol kulübünün genel kuruluna müdahale etmeye kalkacak. Ortaya çıkan gerçeklerin içerisinde yer alan ve bu devletin milletin hakkının çiğnendiği yaklaşımlar ne bunları görmek lazım. Bu ülke demokrasi ve demokrasinin ulvi ilkeleriyle yönetilecekse, yürütmesi, yasaması ve yargısı birbirinden ayrı olur. Ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'Bazen yargı ve yasama ayağıma bağ oluyor'  diye konuşuyor." 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com