CHP Giresun Mitingi

CHP Giresun Mitingi
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: (2)

GİRESUN (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Şunun sözünü veriyorum sizlere, Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidarında ilk 4 ay içinde siyasi ahlak yasası çıkaracağız. Kirli adamlar siyasetin dışına çıkacak" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Keşap Durağı mevkisinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, temiz siyasete vurgu yaptı.

Vatandaşlara "harama ortak olmak istiyor musun" diye soran Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O zaman yapacağınız bir şey var, sandığa gideceğiz ve diyeceğiz ki 'yeter artık, sizden bıktık arkadaş' diyeceğiz, 'bu ülke bıktı'. Giresun'da işsizlik var mı? Hanımlar, çocuklarınız işsiz mi? Şunu unutmayın, Türkiye Cumhuriyeti'ndeki hiçbir yurttaşım unutmasın, çocuğunuz işsizse sebebi başçalandır, ürettiğiniz ürünün karşılığını alamıyorsanız sebebi devleti soyanlardır. Emeklinin aylığı düşük, ikinci, üçüncü işte çalışmak istiyorsa, aylığı düşükse sebebi devleti soyanlardır. Esnaf kardeşim, sabahın köründe dükkanını açarsın, nerede ise 24 saat çalışırsın, iki ay primini aksattığın zaman sana sağlık hizmeti verilmiyor. Emekli olup işine devam etmek istediğin zaman senin aylığından yüzde 15 sosyal güvenlik destek primi kesiliyor. Sormayacak mısın arkadaş, 'benim emekli aylığımdan bu parayı sen niye kesiyorsun. Ben primimi yatırdım, alın teriyle kazandım o parayı, niye kesiyorsun'. Eğer kesiliyorsa sebebi bu devleti soyanlardır. O zaman önümüzde bir şey var. Ülkemizi seviyoruz, demokrasi, özgürlükleri, çocuklarımızı, insanımızı seviyoruz, birbirimizi tanımasak bile sokakta birbirimize huzur için selam vermek istiyoruz. O zaman ayın 30'u geliyor. Hep beraber çalışacağız." 

- "Kirli adam siyasetin içinde olmayacak"

İktidara gelmeleri halinde ilk 4 ay içinde "siyasi ahlak yasasını" çıkaracaklarının sözünü veren Kılıçdaroğlu, "Çocuklarımız için, güzel Türkiye için, geleceğimiz için ben size, büyük, güzel, barış içinde yaşayacağımız bir Türkiye vadediyorum. Şunun sözünü veriyorum sizlere, Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidarında ilk 4 ay içinde siyasi ahlak yasası çıkaracağız. Kirli adamlar siyasetin dışına çıkacak. Kirli adam siyasetin içinde olmayacak. Temiz olacak, halka hesap verecek, halka hesap vermeyi namuslu görev olarak kabul edecek. Bunun sözünü veriyorum sizlere" diye konuştu.

İkinci vaadinin ise kadınlarla ilgili olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bugüne kadar başı örtülü, başı kapalı bir sürü kadının giysisi, elbisesi, başörtüsü üzerinden siyaset yapıldı. Size Kemal Kılıçdaroğlu'nun sözü, kadın nasıl giyinirse giyinsin, nasıl isterse giyinsin, her kadının, başı açık olsun, başı kapalı olsun tamamının benim başımın üstünde yeri var. Bütün kadınlara inanıyorum. Kadın bu toplumun temel direğidir. Bizi annelerimiz yetiştirdi, kendileri yemedi bize yedirdiler, 'çocuğum, kızım, oğlum daha iyi bir iş olanağı bulsun, bizden daha iyi yaşasın' diye hep mücadele ettiler, Size sözüm, ben bu ülkede çalışırken, siyaset yaparken işsizliği önlemek için her türlü çabayı göstereceğim. Oy versin vermesin bütün yurttaşlarımın çocuklarına eşit yaklaşacağım. Onlar iş buldukça ben mutlu olacağım. Bunun sözünü veriyorum size."

Kılıçdaroğlu, annelere seslenerek, "Temiz siyasetin yolunu sizler açacaksınız, çünkü siz kirliliğe izin vermezsiniz, evleriniz tertemizdir, arkada bir çöp olsun, emin olun anneler gider onu kaldırırlar, emin olun bu kadar duyarlılar. Türkiye'yi de sizler temizleyeceksiniz. Buna yürekten inanıyorum" ifadelerinde bulundu.

- "Türkiye'de yeni bir yüzü, yeni bir siyaset yolunu açmak zorundayız"

Kılıçdaroğlu, AK Parti'ye oy veren seçmenlere de seslenerek, şöyle dedi:

"Sizi asla kınamıyorum, oy verdiniz diye size en ufak bir şekilde sitem de etmiyorum. Şu gerçeği artık kabul etmek zorundasınız, bu hükümet sizi kandırdı, bu hükümet size doğruları söylemedi. Bu hükümet köşeyi döndü, sizler fakirleştiniz. Sizin çocuğunuz işsiz kaldı. Buradan bütün yurttaşlarıma, Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy veren değerli yurttaşlarıma sesleniyorum. Türkiye'de yeni bir yüzü, yeni bir siyaset yolunu açmak zorundayız, beraber yapacağız biz bu işi, güzel Türkiye için, bayrağımız, İstiklal Marşımız, şehitlerimiz için yapacağız. Bu ülkeye barışı ve huzuru getireceğiz."

Edirne'de CHP Genel Başkanı olarak katıldığı Kırkpınar güreşlerinde yaşadığı bir olayı anlatan Kılıçdaroğlu, taşınan büyük bir Türk bayrağını gören herkesin ayağa kalkmasına rağmen 4 bakanın ayağa kalkmadığını iddia ederek, "Ben bunu affedemiyorum, Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy veren yurttaşlara bu hükümeti ve bu bakanları şikayet ediyorum. Hala sıkışınca milliyetçilikten bahsediyor, Kuvayı Milliye'den bahsediyor. Sen değil miydin çıkıp da 'ben her türlü milliyetçiliği ayaklarımın altına alıyorum' diyen. Şimdi Kuvayı Milliye, ben Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanıyım diyor" diye konuştu.

- "Size güzel bir Türkiye vadediyorum"

"Hırsızdan başbakan olmaz. Yalancıdan başbakan olmaz. Namuslu adamdan, halka hesap veren adamdan, kul hakkı yemeyen adamdan, ar damarı olan adamdan başbakan olur" diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Size güzel bir Türkiye vadediyorum. Yerel yönetimlerde çok büyük başarılara imza attı CHP'li belediyeler. İlk metroyu Türkiye'ye getiren CHP belediyesidir. İlk tercihli yol uygulamasını getiren, ilk tanzim satış mağazalarını getiren, ilk kentsel dönüşümü sağlayan, Ankara'da davul zurnayla gecekonduların yıkılıp orada oturan yurttaşların kentin varoşlarına sürülmeden yine orada ev sahibi olduğu, ilk kent ormanını kuran, ilk doğal yaşam parkını kuran, ilk halk ekmek fabrikalarını kuran belediyeler Cumhuriyet Halk Partili belediyelerdir."

- "Doğru dürüst eve uğradığımız da yok"

Seçim platformuna partisinin Giresun Belediye Başkan adayı Kerim Aksu'yu çağıran Kılıçdaroğlu, Aksu'nun belediye başkanlığı döneminde yaptıklarından söz etti.

Aksu'nun Giresun'a kent meydanı yaptığını anlatan Kılıçdaroğlu, "Meydanlar kentin enerjisini boşalttığı yerlerdir. O nedenle meydanlarda yasak olmaz. Bunlar kalktılar Taksim Meydanı'nı yasakladılar. Meydan yasaklanır mı Allah aşkına. Akıl var mantık var. O nedenle söylüyorum, şanslısınız, güzel bir belediye başkanına sahipsiniz" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin değişime, yeni bir yönetime ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Saygınlığı olan bir devlet istiyoruz biz. Topluma hesap veren bir siyaset istiyoruz biz. İşsizlikle mücadele eden bir siyaset istiyoruz. Yoksulluğu engelleyen bir siyaset istiyoruz. Hepiniz görmüşsünüzdür, Van'da bir çocuk babasının boynunda torba içinde, cesedini babası taşıyor. Bu 21'inci yüzyılın Türkiyesine yakışmıyor. 21'inci yüzyılın Türkiyesinde böyle manzaralar olmamalı. Ben deprem olduğu zaman oraya gittim, defalarca gittim. Yılbaşında bile onlarlaydım. Çünkü siyaset halka adanmışlık demektir. Siyasetçi kendisini halka adayan kişilerdir. Gecemiz gündüzümüz yok. Doğru dürüst eve uğradığımız da yok. Toplum için çalışmak zorundayız. Sizler için çalışmak, sizlere hesap vermek zorundayız. Sizin için mücadele etmek zorundayız. Bizim dedelerimiz Çanakkale'de kucak kucağa yatıyor. Onlar bize güzel bir Türkiye bıraktılar. Bizim görevimiz, biz de çocuklarımıza daha güzel bir ülke bırakalım. Barış, varlık içinde, özgür biçimde yaşayan bir Türkiye."

(bitti) 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com