CHP grubu, Meclis Başkanlığı'na ne yazdı?

CHP grubu, Meclis Başkanlığı'na ne yazdı?
CHP'li Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu hakkında AKP Grup Başkanvekillerinin tutanak tuttuğunu, ilk olarak SANSÜRSÜZ HABER duyurmuştu.

O tutanakta, CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu'nun 12 gün rapor almasına neden olan kavgalı 
Meclis birleşimini kapatan Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu hakkında "partiler arası uzlaşmaya" karşı geldiği,  Meclis'i  "siyasi ve adil olmayan" bir şekilde yönettiğini, çalışmaları keyfi olarak engellediği " eleştirileri yer almıştı.  

"KEYFİYET BİLGİLERİNİZE ARZ OLUNUR!" 

AKP Grubu'nun, "Keyfiyet bilgilerinize arz olunur" ifadesiyle bitirdiği tutanağa, CHP Meclis Grubu yanıt verdi. Meclis Başkanlığı'na yazılan yazıda, hazırlanan tutanak için "şikayet
 dilekçesi" tanımlaması yapıldı. "CHP'ye gözdağı verilmeye çalışılıyor" denildi. Ayrıca Güldal Mumcu'nun baskı altına alınmaya çalışıldığının altı çizildi. 

İŞTE CHP'NİN MECLİS BAŞKANI'NA YAZDIĞI O CEVAP

Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu tarafından, TBMM Başkanvekili Sayın Güldal Mumcu’nun TBMM Genel Kurulundaki uygulamaları gerekçe gösterilerek 3.3.2014 tarihinde, bir dilekçe ile TBMM Başkanlığına başvuruda bulunulmuştur. TBMM Genel Kurulunun tutanakları ve görüntüler incelendiğinde Sayın Mumcu’nun İçtüzüğün 68. Maddesine uygun bir şekilde hareket ettiği net bir şekilde görülmektedir. Kısa sözler konusunda Sayın Mumcu’nun TBMM İçtüzüğü ile grup başkanvekilleri arasındaki dönem başındaki mutabakata uygun davranmadığı da gerçekleri yansıtmamaktadır.

"MUTABAKATI CHP DEĞİL AKP BOZUYOR"

Dönem başındaki mutabakata uymayan Sayın Mumcu değil, Adalet ve Kalkınma Partili diğer TBMM Başkanvekilleridir.

"CHP'YE GÖZDAĞI VERİLİYOR"

​Kolayca ispatı olanaklı bir durum söz konusu iken Adalet ve Kalkınma Partisi Grubunun Sayın Mumcu hakkında gerçekleri yansıtmayan bilgiler içeren şikâyet dilekçesi vermesi, TBMM’yi yürütmenin bir organına dönüştürmeye çalışan zihniyetin yeni bir gözdağından başka bir şey değildir.

"MUMCU, HEDEF GÖSTERİLİYOR"

Anayasanın 94. maddesinin 2. fıkrasında “Başkanlık Divanı, Meclisteki siyasi parti gruplarının üye sayısı oranında Divana katılmalarını sağlayacak şekilde kurulur.” hükmü yer almaktadır. Sayın Mumcu da bu hüküm çerçevesinde TBMM Başkanvekili olarak görevini sürdürmektedir. Bu gerçeğe karşın Parlamentonun geleneklerinin dışına çıkılarak Sayın Mumcu hakkında TBMM Başkanına başvurulması, Sayın Mumcu’nun Adalet ve Kalkınma Partisi Grubuna hedef gösterilmesi sonucunu doğurmaktadır. Sayın Mumcu’ya daha önce de Adalet ve Kalkınma Partili bir Bakan tarafından Başkanlık Divanı dinlenme odasında sözlü saldırıda bulunulduğu düşünüldüğünde, bu girişimin kaygı verici sonuçlara yol açabileceği düşünülmektedir.
Bu gerekçelerle AKP’nin dilekçesini dayanaktan yoksun, Sayın Mumcu’yu doğrudan baskı altına almaya ve yıldırmaya yönelik bir girişim olarak değerlendirdiğimizi bildiririz.
Saygılarımızla. (BEE)

"CHP'li Mumcu hakkında tutanak tutmuşlar..." haberi için tıklayınız!..

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com