CHP grubu olağanüstü topanıyor

CHP grubu olağanüstü topanıyor
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yarın yapacağı partisinin olağanüstü grup toplantısında Suriye üzerine önemli bir açıklama yapacak ve Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün PKK tarafından kaçırılmasına ilişkin konuşacak.
TBMM Genel Kurulu, CHP’nin terör ve Suriye’deki olayları değerlendirmek üzere yaptığı başvuru üzerine yarın saat 15.00’te olağanüstü toplanacak.
 
CHP, TBMM’nin, terör ve Suriye’deki olayları değerlendirmek üzere 14 Ağustos Salı günü saat 15.00’te toplanması istemiyle 124 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na başvurdu. TBMM Başkanı Cemil Çiçek de, AKP, CHP, MHP ve BDP’ye gönderdiği yazıda, TBMM’nin, 14 Ağustos 2012 Salı günü saat 15.00’te olağanüstü toplantıya çağrıldığını duyurdu.
 
CHP’nin olağanüstü toplantı başvurusunda, son günlerde tırmanan ve yöntem değiştiren terör olayları ile Suriye ve Irak’la ilişkiler bağlamında Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu iç ve dış tehditler konularını TBMM Genel Kurulu’nda değerlendirmek üzere genel görüşme açılması talep edildi.
 
Olağanüstü toplantı çağrısının gerekçesinde, “Türkiye’nin ulusal ve iç güvenliği bakımından tehlikeler ve belirsizliklerle dolu bir noktaya gelmiş bulunmaktayız. Bu gerçekler dikkate alınarak TBMM’nin, durumu görüşmek üzere derhal toplanması zorunluluk arz etmektedir. Esasen, Hükümetin özellikle böyle ortamlarda TBMM’ye gelerek bilgi vermesi ve muhalefet partilerinin görüşlerini dinlemesi demokrasinin temel gereklerindendir. Öte yandan bölücü teröre karşı TBMM’nin kararlı bir duruş sergilemesi terörle mücadelede başarılı olabilmek yönünden önemlidir. Bu itibarla, terör olayları ile Suriye ve Irak’la ilişkilerimiz bağlamında ülkemizin karşı karşıya bulunduğu iç ve dış tehditler konularının, bir 'genel görüşme'yle ele alınması ve bu bağlamda teröre karşı TBMM’nin kararlılığının ortaya konulması açılarından TBMM’nin olağanüstü toplanması bir gerekliliktir” denildi.
 
CHP GRUBU OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR
 
CHP Grubu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında yarın saat 13.30’da toplanacak. Basına açık yapılacak olan grup toplantısında CHP Genel Başkanı, olağanüstü toplantı çağrısının gerekçelerini anlatırken eleştirilere de yanıt verecek.

Kılıçdaroğlu'nun Suriye'ye ilişkin önemli açıklamalarda bulunması bekleniyor. CHP Genel Başkanı, Hüseyin Aygün’ün PKK tarafından kaçırılmasına ilişkin de konuşacak.
 
AKP VE MHP KATILMAYACAK, BDP KATILACAK
 
CHP’nin çağrısı üzerine olağanüstü yapılacak toplantıya AKP ve MHP katılmayacak. BDP ise Genel Kurul’da yerini alacak. Ancak CHP ve BDP’nin sandalye sayısı olağanüstü toplantının başlayabilmesine yetmiyor. TBMM İçtüzüğü’ne göre, olağanüstü toplantının başlayabilmesi için birleşimin başında yapılan açılış yoklamasında en az 184 milletvekilinin Genel Kurul’da hazır olması gerekiyor. Aksi halde çağrı düşüyor. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com