CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi:

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi:
"Kabataş İskelesinde bir kadına kalabalığın saldırdığı iddiası çökmüştür. Bunun yalan olduğu çok açık, çok belliydi"

TBM (AA) - CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Kabataş İskelesinde bir kadına kalabalığın saldırdığı iddiası çökmüştür. Bunun yalan olduğu çok açık, çok belliydi. Caminin kirletildiği, camide içki içildiği iddiası gibi bu da boşa çıkmıştır. Sayın Başbakan herhalde bundan bir ders alacaktır diye düşünüyorum" dedi. 

Hamzaçebi, Meclis'te gazetecilerin soruları üzerine Kabataş'ta başörtülü bir kadına yönelik iddialarla ilgili görüntüleri değerlendirdi. 

Görüntüleri izlemediğini, ancak gazetelerde okuduğunu aktaran Hamzaçebi, "Bir yalan ortaya çıktı. Kabataş İskelesinde çocuğu olan bir kadına kalabalığın saldırdığı, üzerine idrarını yaptığı yönündeki iddia çökmüştür. Bunun yalan olduğu çok açık, çok belliydi. Caminin kirletildiği, camide içki içildiği iddiası gibi bu da boşa çıkmıştır. Sayın Başbakan herhalde bundan bir ders alacaktır diye düşünüyorum" diye konuştu. 

Hamzaçebi, bir başka soruyu yanıtlarken de şunları kaydetti:

"Sayın Başbakan gerek Dolmabahçe Camisinde içki içildiği iddiasıyla gerekse Kabataş İskelesinde başörtülü bir bayanımıza saldırıldığı, üzerine idrar yapıldığı iddiasıyla muhafazakar kitleyi Gezi protestosuna katılan kitlenin karşısına dikmek istemiştir. Aslında camiye sığınan oradaki gençler değildi, Başbakan'ın kendisiydi. Camiden medet umdu, bu olmadı. Kabataş iskelesindeki başı örtülü kadınımızdan medet umdu, bu da olmadı. Sayın Başbakan'ın klasik toplumu kutuplaştırma siyasetidir bu. Tutmamıştır, tutmayacaktır. Rüşvet ve yolsuzluk batağında kendisi çırpınıp batacaktır." 

 

-"Rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında görev almış savcıları sindirmeye yönelik bir tutum"

 

Hamzaçebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan ile hakkında iddialar olan bakan çocuklarının savcılar hakkında yargıya başvuracakları yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine de TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilen kanun teklifinde hakimlere ve savcılara dava açılamayacağı, onlara karşı açılması gereken davaların devlete karşı açılabileceğini düzenleyen maddenin kaldırıldığını ifade etti. Hamzaçebi, şöyle devam etti:

"Bu düzenleme kaldırılarak, sadece savcılara dava açılabileceği, hakimlere dava açılamayacağı düzenlemesi getirilmiş oldu. Hedef savcıları hedefe koymaktır. Yapılması gereken sadece savcılarla ilgili bir düzenleme değildir aslında. Gerçek bir hukuk devletinde hem savcılar hem hakimler yanlış kararlarından, yanlış işlemlerinden dolayı sorumlu olabilirler. Ama buradaki niyet tamamen Sayın Başbakan'ın kendi yakınlarına, bakanlarının yakınlarına yönelik olarak yapılan bu soruşturmalar nedeniyle kendisinin mukabil bir hamleyle onları cezalandırmaya yönelik bir tutum almasıdır. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Demokratik bir adım değildir bu. Tamamen rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında görev almış olan, o iddiaları ortaya atmış olan savcıları sindirmeye yönelik bir tutumdur. Kabul etmiyoruz bunu" 

İstanbul merkezli soruşturmada tutuklanan Halk Bankası eski Genel Müdürü'nün tahliyesine ilişkin soruyu da yanıtlayan Hamzaçebi, hükümetin yaptığı düzenlemelerle yargıyı kendi kontrolüne aldığını savundu. Hamzaçebi, "Meclis'teki yasalar bunun adımlarıydı. HSYK yasası bunun adımlarıydı. Doğrusu yargının bu kararına ben saygı duymuyorum" ifadesini kullandı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com