CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi:

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi:
"Konu Arap ülkelerinin şeyhleri, onların kralları olunca ne Anayasa ne de 2960 Sayılı Kanun... Konu İstanbul'da göktelen dikmek olursa,

İSTANBUL (AA) - CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Konu Arap ülkelerinin şeyhleri, onların kralları olunca ne Anayasa ne de 2960 Sayılı Kanun... Konu İstanbul'da gökdelen dikmek olursa, hiç bir sorun yok. Gökdelen imarı, ruhsatı almak isteyen, gidiyor alıyor belediyeden. Belediye vermiyorsa TOKİ  veriyor" dedi.

Hamzaçebi,  Üsküdar'da bir düğün salonunda, 2/B alanlarıyla ilgili düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, 20 yıl önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunda, İstanbul'un nüfusunun 8,5 milyon olduğunu, şimdi ise ikiye katlanarak, 15 milyonu geçtiğini söyledi.

Gerek Başbakanın, gerekse AK Partili belediye başkanlarının her tarafta yaptıkları hizmetleri anlattıklarını kaydeden Hamzaçebi, "Fakat 20 yıl sonra biz hala Yavuztürk Mahallesi'nde tapu sorununu  konuşuyorsak, 2/B sorununu, hisseli tapuları, imar planlarını, bunları konuşuyorsak, demek ki 20 yılda Yavuztürk'ün en temel sorununda bir adım dahi atılmamıştır" değerlendirmesinde bulundu.

  Devletin mülkiyetten doğduğunu, bir devlette eğer vatandaşlar tapu ve imar sorunu yaşıyorsa ortada devlet adına yapılan bir şeyin olmadığını söyleyen Hamzaçebi, devletin en temel görevinin, vatandaşın başını soktuğu evin, imar ve tapu problemini çözmek olduğunu kaydetti.

 CHP olarak bu sorunu çözmek için yola çıktıklarını bildiren Hamzaçebi, Üsküdar'da, Beykoz'da, Çekmeköy'de, Ümraniye'de, Sultanbeyli'de, Avrupa Yakası'nda, Sultangazi'de, Anadolu'da tam 68 ilde 2/B meselesinin bulunduğunu, bunun Türkiye'nin sorunu olduğunu vurguladı.

Hamzaçebi, şöyle devam etti:

"2011 seçimlerinden önce Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Sultanbeyli'de '2/B'yi nasıl çözeriz' onun açıklamasını yaptı. Seçimler yapıldı, Parlamento açıldı, 2/B kanun teklifimizi TBMM'ye verdik. Hükümet bizden sonra adım attı. Baktı ki Cumhuriyet Halk Partisi bu konuyu işliyor çözecek, onlar da harekete geçti. Harekete geçti ama Kadıköy'de Bağdat Caddesi üzerindeki o bilboardlarda, 2/B afişleri dönüyordu. Kadıköy'de 2/B'nin olmadığı Bağdat Caddesi'nde zenginlerin oturduğu yerde, '2/B sorununu çözeceğiz' diyorlardı. Bunların 2/B'den haberi yok. Biz o zaman, 'sorunu çözeceğiz ve emlak vergi değeri üzerinden vatandaşa vereceğiz' dedik. Çünkü daha fazlasını ödemeye onun gücü yok dedik."

- "2/B'de bütün vatandaşlarımız tapularını alacak"

Başbakanın, o dönem İstanbul'a gelerek, Şile'den Anadolu Yakası'na geçtiğini anlatan Hamzaçebi, "Beykoz, Ümraniye, Çekmeköy, Sultanbeyli bütün buraları dolaştı, İstanbul'dan çıktı. Her yerde şunu dedi. 'Siz Cumhuriyet Halk Partisi, kimin malını kime veriyorsunuz'. O zaman söylediğimizi burada bir kez daha söylüyorum. Biz milletin malını millete veriyoruz" şeklinde konuştu.

Hamzaçebi, 2/B Kanunu'nun 19 Nisan 2012'de kabul edildiğini, bunun iyileştirilmesi için teklif verdiklerini, iktidar partisinin bunu dinlemediğini kaydetti.

Hamzaçebi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Gelin vatandaşın bütçesine uygun hale getirelim dedik ama dinlemediler. Meclis'e Ocak 2013'te geldiler, 2/B Kanunu'nda bir değişiklik yaptılar. 'Bu da derde deva değil' dedik ve 'Bir daha geleceksiniz' dedik. Mart 2013 sonunda bir daha geldiler ve bir değişiklik daha... 'Ne yapıyorsunuz' dediğimizde vadeyi uzattıklarını söylediler. Bedel yüksekse bunun çözümü vadeyi uzatmak mıdır, bedeli düşürmek midir? Bu da olmadı 'Bir daha geleceksiniz' dedik. Meclis kapanmadan önce bir daha geldiler, bir değişiklik yaptılar ama bu Yavuztürk'ü ilgilendirmiyor. Şimdi ne diyorlar; 'Anayasa'. 2/B'de de Anayasa lazım. Orman tapusu olan vatandaşlar var. Orman tapusu iptal olmuş, çözelim bunu... 'Anayasa'.  2/B için de Anayasa değişikliği lazımdı. Ne diyorlar, '2960 sayılı Boğaziçi Kanunu'. Bu Sevda Tepesi'ndekine 960 yok mu? Konu Arap ülkelerinin şeyhleri, onların kralları olunca ne Anayasa ne de 2960 Sayılı Kanun... Konu İstanbul'da gökdelen dikmek olursa, hiç bir sorun yok. Gökdelen imarı ruhsatı almak isteyen, gidiyor alıyor belediyeden. Belediye vermiyorsa TOKİ  veriyor. 

Zengin dağdan arabasını aşırır, fakir düz ovada yolunu şaşırır. Biz düz ovadaki vatandaşımızın imar sorununu, plan sorununu çözeceğiz. 2/B'de bütün vatandaşlarımız tapularını alacak. İmar planları değişecek. O vatandaşımızın yeşil alan denilen yerlerdeki tapularını kendilerine vereceğiz."

- "Başbakanlık binası" 

Akif Hamzaçebi, Başbakanın Ankara'da Atatürk Orman Çiftliği'inde yeni bir Başbakanlık binası yaptırdığını ve burasının sit alanı olduğunu belirterek, "Burası sit alanıdır, tanımadı. Dedi ki; 'yapacağım buraya.' Mahkeme iptal etti, 'yapamazsın' dedi. Başbakan bir hafta önce demeç verdi. 'Ben mahkeme falan tanımam o binayı oraya yapacağım' dedi. Sıra Yavuztürk'e gelince niye yapmıyorsun, niye çözmüyorsun. Orada 'Mahkeme tanımam' diyorsun, sıra Yavuztürk'ün tapusu olunca; 'ne yapalım'" diye konuştu.

Hamzaçebi, 20 yıldır İstanbul'da aynı kadronun bulunduğunu, bu kadronun 12 yıldır da Türkiye'yi yönettiğini, ancak Yavuztürk Mahallesi'nin hala tapusunu alamadığını belirterek,  "Eski testi suyu soğutmaz, testiyi değiştirin" şeklinde konuştu.

 Hamzaçebi, daha sonra mahalle sakinlerinin sorunlarını dinledi.

Toplantıya, İstanbul Milletvekili ve CHP Üsküdar Belediye Başkan Adayı İhsan Özkes de katıldı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com