-CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, Ulusal Gençlik Parlamentosu üyelerini kabul etti

-CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, Ulusal Gençlik Parlamentosu üyelerini kabul etti
Hamzaçebi:

TBMM (AA) - CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, seçimlerde kentlerin afişlerle süslenmesi uygulamasının kaldırılması gerektiğini belirterek, "Kendi partim de dahil bütün siyasi partilere çağrıda bulunuyorum: Hep beraber karar alalım, seçimlerde afiş meselesini sonlandıralım. 'Kim sokağı, caddeyi daha çok süslerse o daha güçlüdür' düşüncesi yanlış. İnsanlar afişlere bakarak düşüncelerini değiştirmiyorlar" dedi.

Hamzaçebi, Meclis'te, Ulusal Gençlik Parlamentosu üyelerini kabul etti. Parlamentonun 10. Genel Kurulu sonuç bildirgesini okuyan gençler, özellikle seçme ve seçilme yaşı ve gençlerin siyasette daha fazla aktif olmasına ilişkin düşüncelerini dile getirdi.

Akif Hamzaçebi, gençlerin siyasete daha fazla katılma arzularını, demokrasi açısından sağlıklı bir gelişme olarak değerlendirdiğini ifade etti. Demokrasilerin daima sivil toplumdan beslendiğine dikkati çeken Hamzaçebi, sivil toplum ne kadar güçlüyse demokrasinin de o kadar güçlü olacağını söyledi. 

Özgürlük ve eşitliğin önemine de işaret eden Hamzaçebi, demokrasinin bu temeller üzerinde yükseleceğini, bu nedenle gençlerin bu kavramlara iyi sahip çıkması gerektiğini vurguladı. 

 

-"İnsanlar afişlere bakarak düşüncelerini değiştirmiyorlar"

 

Gençlerin, seçme ve seçilme yaşının aşağı çekilmesine ilişkin taleplerini de değerlendiren Hamzaçebi, "Seçilme yaşını 25'ten, seçme yaşını da 18'den aşağı indirelim. Bir çok ülkeyi inceledim, Genel kabul 18. Seçme yaşı 17 olan dünyada bir ülke var. Ama 20 yıl önce de 30 yıl önce de seçme yaşı 18'di. Oysa küreselleşme ile birlikte her şey değişti. Gelin, 18 yaşı 17'ye, 16'ya indirelim" diye konuştu.

Gençlerin sorularını yanıtlayan Hamzaçebi, seçim afişlerinin kaldırılmasına ilişkin bir soruyu yanıtlarken, kendisinin de aynı fikirde olduğunu ifade etti.

Hamzaçebi, şunları söyledi:

"Her seçimde bütün kentleri afişlerle donatmanın hiçbir anlamı yok. Hele plastik olanlar var; bunlar çevre ve görüntü kirliliği demektir. Bütün siyasi partiler mutabık kalırsak, böyle bir karar alabiliriz. 

Ben buradan, kendi partim de dahil bütün siyasi partilere çağrıda bulunuyorum: Gelin hep beraber karar alalım, seçimlerde afiş meselesini sonlandıralım. 'Kim sokağı, caddeyi daha çok süslerse o daha güçlüdür' düşüncesi yanlış. Yok böyle bir şey. İnsanlar afişlere bakarak düşüncelerini değiştirmiyorlar. Kimse afişlerle insanımızın düşüncesini etkileyeceğini zannetmesin." 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com