CHP Grup Toplantısı -Genel Başkan Kılıçdaroğlu (2): -''30 yıldır çözülmeyen sorunu çözeceğiz, çözmeliyiz diyorsak, halka umut veriyorsak, umudu, beklentiyi bütün ülke coğrafyasına yayıyorsak bu umudu yeşert

CHP Grup Toplantısı   -Genel Başkan Kılıçdaroğlu (2):   -''30 yıldır çözülmeyen sorunu çözeceğiz, çözmeliyiz diyorsak,   halka umut veriyorsak, umudu, beklentiyi bütün ülke coğrafyasına   yayıyorsak bu um
CHP Grup Toplantısı -Genel Başkan Kılıçdaroğlu (2): -''30 yıldır çözülmeyen sorunu çözeceğiz, çözmeliyiz diyorsak, halka umut veriyorsak, umudu, beklentiyi bütün ülke coğrafyasına yayıyorsak bu umudu yeşertmek, bu umudu doğmadan

TBMM (A.A) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''30 yıldır çözülmeyen sorunu çözeceğiz, çözmeliyiz diyorsak, halka umut veriyorsak, umudu, beklentiyi bütün ülke coğrafyasına yayıyorsak bu umudu yeşertmek, bu umudu doğmadan öldürmemek lazım'' dedi.
     Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, totaliter rejimlerin çözüm üretemeyeceğini, demokrasilerde, insan haklarına saygı duyulan ortamlarda, dayatmayla değil dinlemeyle çözüm üretilebileceğini söyledi.
     Totaliter rejimlere karşı hep mücadele ettiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Sağcısı, solcusu, doğuda, batıda, kuzeyde yaşayan bütün yurttaşlar hepsi kendine sorsunlar, bu ülkede toplumsal barış istiyor muyuz, istemiyor muyuz- Kime sorarsanız sorun, yurttaşlarımız, 'biz bu ülkede huzur, toplumsal barış istiyoruz' der. Bunu, parlamentoda biraraya gelerek, özgür irademizi kullanarak, akıllı şekilde tartışarak, ortak aklı egemen kılarak, ülke çıkarlarını her türlü çıkarın üstünde tutarak yapabiliriz. Bunu yapmazsak sorunları çözemeyiz'' diye konuştu.
     Kılıçdaroğlu, darbe hukukuyla hesaplaşmaları gerektiğini, darbe hukukuna teslim olanların ülkeye demokrasi getiremeyeceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, 12 Eylül darbesinin getirdiği 105 yasa ve KHK'nın halen yürürlükte olduğunu, bunlarla yol alamayacaklarını, bunlarla topluma demokrasi, özgürlük gelmeyeceğini, değişmesi gerektiğini belirtti.
    
     -''Darbe hukukundan nemalananlar...''
    
     Uluslararası istatistik yayımlandığına işaret eden Kılıçdaroğlu, özgürlük, demokrasi ve insan hakları açısından sicili en bozuk ülkelerden birinin Türkiye olduğunu kaydetti. ''Hani bizde ileri demokrasi vardı-'' diye soran Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Siz istediğiniz kadar ileri deyin. Toplum, dünya bunu görüyor. 102 gazetecinin hapiste olduğu, kaç çocuk sahibi olacağımıza karar veren rejime, parasız eğitim diye pankart atanlara 8 yıl verilmesine, 600 üniversite öğrencisi hapiste, halkın özgür iradesiyle seçilmiş milletvekilleri hapiste; bunlara demokrasi mi denilir- Bunlar demokrasi değil, bunlar 12 Eylül darbe hukukundan nemalanan düzendir. Demokrasi, demokrasi diye yola çıkanlar; darbe hukukunun arkasında saklandılar. Darbe hukukundan nemalananlar darbecilerle aynıdır, suç ortağıdır darbenin. Adaletin, insan haklarının olmadığı yerde demokrasi mi olur- Toplum baskıya teslim olmamalı, direnmeli. Her CHP'linin, her aydının, yurt severin önemli görevi var; baskıya direnmek ve daha fazla haykırmak.
     Darbe anayasası dedik, bir araya geliyoruz. AKP, CHP, MHP, BDP var, oturup konuşuyoruz, nasıl daha özgürlükçü bir anayasa yapabiliriz diye. Neden; bir sorun olduğu için. 30 yıldır çözülemeyen bir başka sorunumuz daha var; niye bira raya gelmiyoruz. Hangi anlayış bir araya getirmiyor- Sorunlar yoğunlaştığı,çözümsüz olduğu zaman kaybeden Türkiye oluyor. Sorunları çözmek, parlamentonun, yasama organının görevidir. Sizin sorunlarınızı çözmek için en sağlıklı, tutarlı, en kararlı adımları atan bir parti var; o da CHP. Bu adımları atarken dayatmacı, kırıcı bir üslubumuz yok. 'Bizim düşüncemiz budur, bunu mutlaka kabul edin' diye bir dayatma içinde de olmadık hiçbir zaman. Bir şey istedik sadece, bir araya gelelim bu sorunu nasıl çözeceğimizi konuşalım.
     Bir araya gelmiyorlarsa, bundan kaçıyorlarsa karar halkımızındır. Yetki halktadır. Biz üstümüze düşeni yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Türkiye'yi, işsizlik, terör belasından kurtarmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya kararlıyız. Üslubumuza da dikkat ediyoruz, kırıcı olmamaya da dikkat ediyoruz. Sayın Başbakan'a da çağrı yapıyorum. Lütfen kırıcı üslup kullanmayın, kimseye 'morg kapısında bekliyorsunuz', 'ölü seviciler' demeyin. Biz çağrı yapıyoruz, aynı üslupla çağrıyı sen de yap. Biz kavga ediyoruz arkadan şehitlerimiz geliyor. Bu kavgayla şehit sayısı artacaksa bunun sorumluluğu birilerinindir. Sorumluluğu ağırdır, vebali vardır, vebalin altında kalırsınız. 30 yıldır çözülmeyen sorunu çözeceğiz, çözmeliyiz diyorsak, halka umut veriyorsak, umudu, beklentiyi bütün ülke coğrafyasına yayıyorsak bu umudu yeşertmek, bu umudu doğmadan öldürmemek lazım. Yazık günahtır bu ülkenin insanlarına, analarına. Umudumuzu yitirmeyeceğiz, umutsuz olmak bize, topluma yakışmaz.''
     Grup toplantısının çıkışında Kılıçdaroğlu'na diğer partilerle görüşüp görüşmeyeceği soruldu. Kılıçdaroğlu, yeri ve zamanı geldiğinde görüşebileceğini, siyasi partilerle görüştüğünü kaydetti.
     (Bitti)
    
     Muhabir: Meltem Yılmaz
     Yayıncı: Sefa Salantur (TBMM)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com