CHP Grup Toplantısını Yayınlayan Kanallara Ceza!

CHP Grup Toplantısını Yayınlayan Kanallara Ceza!
AKP'nin yasakçı uygulamalarını Avrupa Konseyi'ne anlattılar...

ÖZEL | SANSURSUZHABER

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, yasal dinleme kararı ile alınan ses kayıtlarını Meclis'teki grup toplantısında izletmesi ve bu konuşmaları bazı televizyon kanallarının yayınlaması üzerine Radyo ve Televizyon Üst Kurulu harekete geçmişti.  

"MEDYA HÜKÜMET YANLISI OLMAYA ZORLANIYOR"

Tape'ler izletildiği sırada canlı yayında olan kanallara, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan ceza geldi. RTÜK'ün CHP'li üyeleri de, medyanın hükümet yanlısı tavır takınmaya zorlandığı, bunu yapmayanlara baskı uygulandığı gerekçesi ile konuyu Avrupa Konseyi'ne taşıdı. 

AVRUPA KONSEYİ'NE MEKTUP YAZDILAR

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland'a bir mektup gönderen Ali Öztunç ve Süleyman Demirkan, Türkiye’deki ifade ve haber alma özgürlüğü hakkındaki endişelerini, Konsey  nezdinde dile getirdi. 

Mektupta, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun konuşmasını yayınlayan kanallara, orantısız yaptırım uygulandığı ifade edildi. Ayrıca, ortaya çıkan telefon kayıtlarına göre, Başbakan Erdoğan'ın medya üst yöneticilerini arayarak, editoryal sorumluluklarına ve bağımsızlıklarına müdahale ettiği iddialarının olduğu belirtildi.  

"ENDİŞELERİMİZİ KAYDA GEÇİRİN"

"Türkiye’nin geleceği için kritik önemdeki yerel seçimler öncesinde bu rahatsız edici gelişmeler ışığında, ülkemizdeki basın ve medya özgürlüğünün durumuna dair endişelerimizi kayda geçirmenizi sizden rica ediyoruz." ifadesine yer verilen mektupta, 
 Avrupa Konseyi’nin kurucu üyesi olarak, demokrasinin temel değerlerini korumak için taahhütte bulunduğu halde, Türkiye’de ifade ve haber alma özgürlüğünün tehlikede olduğu vurgulandı. 
 
CHP'Lİ RTÜK ÜYESİ ÖZTUNÇ, SANSÜRSÜZ HABER'E KONUŞTU

CHP grubunu yayınlayan kanallara ceza verilmesi konusunda 5 AKP'li üyenin blok hareket ettiğini belirten Ali Öztunç, ceza kararını da "demokrasiye vurulan darbe" olarak niteledi. AKP'li üyelere kararlarının yanlış olduğunu, sansürün parçası olduklarını söylediklerini ancak yine de cezadan geri adım attıramadıklarının altını çizen Ali Öztunç, kanallara daha önceki karnelerine göre 'uyarı ya da para cezası' verileceğini belirtti. 

Chp Lideri Kılıçdaroğlu'nun bir milletvekili olduğunu hatırlatan Öztunç, şöyle devam etti: "Kemal Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlığı vardır, yapılanların kürsü dokunulmazlığı kapsamında değerlendirilmesi gerekir. Konuşan da ana muhalefet partisinin genel başkanıdır, kimsenin ona 'şunu söyle, bunu söyle' diye dayatmaya hakkı yoktur. Suç işliyorsa, yargı orada, ilgililer gider dava açarlar, mahkemeler de gereğini yaparlar. Ama RTÜK'ün görevi iktidarın sopası olmak değildir. "

GAZETE MUHABİRİNİN DE İFADESİ ALINDI

Öztunç, söz konusu grup toplantısını gazetede haberleştiren bir muhabirin de ifadesinin alınması konusunda, "Gazeteciler haber yazdığı için ifadeye çağrılıyor, televizyonlar yayınladığı için ceza alıyor. İleri demokrasi bu olsa gerek. " yorumu yaptı. 

Burcu ORAL EVREN | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com