CHP heyeti sıfır noktasında

CHP heyeti sıfır noktasında
Suriyeli mültecilerin barındığı çadır kentlerde çıkan yangınlar konusunda incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen CHP heyeti, sınırın sıfır noktasına geçti.

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde bulunan ve resmi kayıtlarda 27 bin Suriyeli mültecinin barındığı Süleyman Şah çadır kentinde incelemelerde bulunan CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş ile bölgeden sorumlu Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve beraberindeki heyet, sınırın sıfır noktasını ziyaret etti.
 
Suriye'nin Tellebyat ilçesiyle sınır olan Akçakale Sınır Kapısı'nı ziyaret eden CHP’li heyet, sınır kapısından geçişlerin rahat olduğunu ileri sürerek duruma tepki gösterdi.
 
Sınırda yetkililerden bilgi alan Milletvekili Hurşit Güneş, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, "Rahatlıkla girip çıkabiliyorlar, kayıt yapılmıyor. Geri dönenler, alışveriş için gelenler var. Dikkatimi çeken bir durum daha var; arkamızda Türkiye bayrağı varken, karşı tarafta Suriye bayrağı yok, Türkiye'nin muhafazası altında... Başbakan da burada bir miting yapmıştı. Suriye'nin olması gereken liderini kendi eliyle işaret etti. Bu, bence Türkiye için doğru değil. Başka ülkelerin, yabancı ülkelerde kimin yönetici olmasına karar vermemesi gerekiyor; o ülke halkının karar vermesi gerekiyor. Bu tabii doğru değildi. Başbakan onu yaptı. Onun neticesini burada görüyoruz. Suriye’de Suriye halkının bir an önce kendi yönetimini demokratik ve barışçıl seçmesi, oluşturması gerekiyor. Türkiye'nin de buna yardımcı olması gerekiyor. Bu dramı Türkiye yarattı. Burada ve o kamplarda yaşanan dramın tarafı olmaktan Türkiye'nin kurtarılması gerekiyor. Bu da bizim, yani muhalefetin görevi. Halkımızı aydınlatmak ve hükümetimizi doğru yola yönlendirmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com