CHP, HSYK için Anaysa Mahkemesi'ne gitti

CHP, HSYK için Anaysa Mahkemesi'ne gitti
HSYK düzenlemesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvuran CHP düzenlemenin yok hükmünde sayılmasını istedi

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, HSYK düzenlemesinin yok hükmünde sayılması talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmalarının ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Öztürk şunları söyledi:

"HSYK düzenlemesinin 1, 2, 3, 7, 8, 9, 20, 23, 24, 25, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 39, ve 40. Maddesinin Anayasaya aykırı olduğu nedeniyle öncelikle yok hükmünde sayılarak iptaline karar verilmesi talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuş durumdayız.

Yasama işleminin yok sayılması çok ağır bir gasp söz konusuysa olabilir. Burada da çok büyük bir yetki gaspı söz konusudur. Bunun yaptırımı yokluk olmalıdır.

Burada bir iptal kararının verilmesi geriye doğru işlemleri ortadan kaldıramayacağından yok sayılmasını Anayasa Mahkemesi’nden talep ediyoruz.

Anayasa Mahkemesi’nin vereceği tarihi kararlardan biri de yargıyı Tayyip Bey’in elinden çekip almaktır.

Tayyip Bey yolsuzluğa bulaşan bakanları ve kendisini kurtarmak için bu yasayı çıkarmıştır.

Anayasa Mahkemesi yok hükmünde karar vermezse bu yasayla yapılmak istenene değişiklikler gerçekleşmiş olacak ve ayarlanmış hakim ve savcılarla yolsuzluk soruşturması örtülmüş olacaktır.

Bu kanunun hedefi yolsuzluk soruşturmasını örtmektir.

Anayasa Mahkemesi’nin sonrasında vereceği iptal kararının bir anlamı olmayacaktır. Bizim amacımız da kamu yararını bu siyasi iktidarın yapmak istediğini engellemektir." (MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com