CHP ihaleleri sordu

CHP ihaleleri sordu
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Mersin’deki laboratuvar ihalelerini Meclis’e taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, TBMM Başkanlığı’na, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
Sağlık Bakanlığı hastanelerinin giderek artan bir şekilde hizmet satın alma yolu ile sağlık hizmeti sunmaya başladığını ifade eden Atıcı, “Mersin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 2011/61410 ihale kayıt numarası ile Mersin Merkez Devlet Hastaneleri ve Tarsus Devlet Hastanesi Laboratuvar /Tetkik/Tahlil Hizmet Alımı ihalesi yapılmış, daha sonra Kamu İhale Kurumu’na yapılan itirazlar ve Kamu İhale Kurumundaki karşı oy yazılarına rağmen ihale ilgili firmaya 784 günlüğüne verilmiştir. Bu ihalede dört büyük hastanenin laboratuvar hizmetleri satın alınırken, daha ucuza ihale edilebilir diyerek, rekabet koşullarına aykırı şekilde parça parça değil toplu alıma gidilmiştir?” dedi. Atıcı, Sağlık Bakanı’na şu soruları yöneltti:

“Dört büyük hastanenin laboratuvar işleri topluca ihale edilmeden önce her hastanenin son üç yılda ihale edilen yıllık laboratuvar işlerinin maliyetleri kaç liradır?

Toplu ihale ile kaç lira kâr edilmesi planlanmıştır?

Örneğin kan şekeri ölçümü ihale öncesinde ve sonrasında kaç liraya mal edilmektedir?

Dört büyük hastanenin laboratuvar işlerini bugüne kadar yürüten laboratuvar çalışanları ve tıbbi cihazlar nasıl değerlendirilecektir?

Bu atıl değerler kayıp değil midir? Bu durum kâr zarar hesabında değerlendirilmiş midir?

Loboratuvar işlerini yapacak olan şirket işçi çalıştırarak, vergi ödeyerek, kâr ederken, Bakanlık hastaneleri çalışanı, binası ve tıbbi malzemesi olduğu halde laboratuvar hizmetlerinden neden zarar etmektedir?

Toplu alımın daha ucuza gelebileceği iddia edildiğine göre Bakanlık Türkiye geneli için tüm hizmetleri topluca satın almayı düşünmekte midir?”


(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com