CHP: İktidar masayı devirdi

CHP: İktidar masayı devirdi
Meclis İçtüzük Uzlaşma Komisyonu’nun CHP’li üyeleri İzmir Milletvekili Oğuz Oyan ile Bursa Milletvekili Turhan Tayan, AKP’yi “masayı devirmek” ve uzlaşma sürecini “baltalamakla” suçladı.

Oyan ve Tayan yaptıkları açıklamada, “2012 sonundan itibaren 6,5 aydır çalışmalarını sürdüren İçtüzük Uzlaşma Komisyonu, AKP temsilcilerinin uzlaşmaz tavrı ve Meclis Başkanı’nın iktidarla birlikte davranması nedeniyle şimdilik kesintiye uğratılmıştır” dedi. 
Üç muhalefet partisinin uzlaşılamayan maddeleri de içeren metnin parti gruplarına gönderilerek görüşlerinin istenmesi ve oradan gelecek işaretlere göre gerekirse grup başkanvekillerinin veya mevcut komisyonun nihai bir müzakereye oturması tekliflerinin, AKP ve Meclis Başkanı tarafından reddedildiği ifade edilen açıklamada şöyle denildi: 

“Sonuçta, ‘uzlaşma olmazsa Meclis çoğunluğu karar verir’ gerekçesiyle masayı deviren ve demokratik bir çoğulcu sistemde ve özellikle de Meclis’in anayasası olan İçtüzük metninin oluşturulmasında asla yeri olmayan bir çoğunlukçuluk anlayışını benimseyen iktidar grubu, ‘dayatmalara ve gerilime devam’ ile ‘uzlaşma’ ikilemi arasında bir tercih yapmak durumundadır. Bu tercihin uzlaşma yönünde olması, öncelikli görevi Meclis'i gerilimsiz yönetmek olan Meclis Başkanı’nın sorumluluğundadır. Bu nedenle Meclis Başkanı’na düşen görev, ortaya çıkan metni görüş ve önerilerini almak üzere gruplara göndermek ve iktidar partisini masaya oturmaya resmen davet etmektir diye düşünüyoruz” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com