CHP İnce Dindarlığın Yaşandığı Bir Partidir!

CHP İnce Dindarlığın Yaşandığı Bir Partidir!
CHP'li Çakmak'tan ezber bozan açıklamalar...

"CHP, zarif ve ince bir dindarlığın yaşandığı partidir. CHP'liler ülkede inançlarına bağlı önemli bir kesimi oluşturur, şovmen dindarlıktan kaçınırlar" dedi.

CHP Parti Meclisi üyesi din ' sosyologu Muhammet Çakmak  soruları yanıtladı. Çakmak, CHP'nin din anlayışı, tarikat açılımının şifreleri ve partisinin dine bakışını özetle şöyle anlattı:

ZARİF DİNDARLIK

Yıllarca din üzerine çalışan bir insan olarak, CHP'de çok rahat ve özgürce kendimi ifade edebiliyorum. CHP, zarif ve ince bir dindarlığın yaşandığı partidir. Türkiye'de inançlarına bağlı önemli bir kesimini oluşturur CHP'liler. CHP'liler şovmen bir dindarlıktan kaçınırlar.

YÜZYILIN YALANI

"CHP, dine ve diyanete kötü bakar" sözü yüzyılın uydurulmuş en büyük yalanıdır. Bu yalan, saf dindarların inançları üzerinden politika yapmak ve oyları devşirmek için uyduruldu.

TARİKATLARA HÜRMET

Tarikatları arka bahçe olarak görmüyoruz. Aksine yaşamlarına sonsuz hürmetle bakıyoruz. Sadece diyoruz ki, "Oy verirken lütfen 'dindarlık ölçeği' oy verme refleksinizin temel kriteri olmasın." Tarikatların kendi doğal mecrasında devam etmesi onların da lehinde olan bir şeydir.

DÜNYEVİ İŞİ OLMAZ

Hiç kimse diyemez ki, Yesevi'nin, Nakşibendi'nin, Geylani'nin, Hacı Bektaş'ın, Mevlânâ'nın dünyevi tasarımlarla, menfaat ilişkileriyle ya da siyasal ilişkilerle hesabı vardır. Tek talepleri insanların gönüllerini ve yüreklerini zenginleştirmektir. Tasavvuf ve tarikatın amacı budur. Genel başkanımız da bunu vurguladı.

KEMALE ERME YOLU

Tarikat, yol demektir, insanın kemale erme yoludur. Yüksek düzeyli bir insanlaşma projesidir. Şimdi bu manevi yolculuğunuzu yaparken eğer siz dünyevi amaçlarla yolunuzu buluşturuyorsanız orada büyük hasarlar yaşarsınız.

SONSUZ SAYGILIYIZ

CHP hangi kesime mensup olursa olsun dindarların kendilerini özgürce ifade edebilecekleri bir ortamın oluşmasına katkı yapacaktır. Ama bunu oy avcılığı için yapmayacaktır. Halkın inançlarına sonsuz saygımız vardır.
BİLGECE: Sayın Genel Başkan olması gerekeni, doğru olanı söylüyor. Çok bilgece tavır takındı. İşin özüne parmak basan bir entelektüel tavır ortaya koydu.

DİNDARLIK GETİRMEDİ

AK Parti'nin iktidara gelişinin temelinde dindarlık yoktur. Ekonomik bir çöküşten sonra yaşanan siyasi çöküşün sonucu iktidara gelmiştir. Sonra da, dindarları arka bahçe olarak gördü. AK Parti, başörtüsünü seçimde kullanmak için çözmedi.

KİMLİK KARTI

Elazığ'da doğdu. Ankara İlahiyat Fakültesi'nden mezun oldu. Din sosyo-loj isi alanında yüksek lisans yaptı. 'Nakşibendi I iğin Sosyo loj ik Evreni' isimi i çalışmasıyla 'Doktor' unvanı aldı. 2008 yı I ında Sanayici Dindari ığı çal ışmasını tamam I adı. Üniversitede din sosyo loj isi dal ında ders veriyor. 'Bürokratik Dindari ık' ad lı çalışmasına devam ediyor. Son kurultayda CHP Parti Meclisi'ne seçildi.

Habertürk

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com