CHP İstanbul seçimlerinde şok gelişme

CHP İstanbul seçimlerinde şok gelişme
CHP'de 13 Mayıs'ta yapılacak kongre öncesi,bir adayın çekildiği açıklandı.

13 Mayıs'ta yapılacak olan CHP İstanbul İl Başkanlığı seçimi öncesi tüm dengeleri alt üst eden bir gelişme yaşandı.Seçimin favori isimlerinden olan Doktor Bülent Kerimoğlu, Ali Özcan lehine çekildi.

Abdi İpekçi Spor Salonu'nda yapılacak olan CHP İstanbul İş Başkanlığı seçimi dün gece saat 23:30'da yapılan toplantı sonrası farklı bir rotaya girdi.

Seçimin favorilerinden olan Dr. Bülent Kerimoğlu ile Ali Özcan Beyoğlu'ndaki bir restoranda buluştu. İkilinin başbaşa yaptığı görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü. Kerimoğlu ve Özcan toplantıyı uzlaşarak bitirdi.

Kerimoğlu, Pazar günü yapılacak olan seçime katılmama ve Ali Özcan lehine çekilme kararı aldı.

Bülent Kerimoğlu şöyle konuştu:

"Dün gece Ali Bey ile buluştuk ve konuştuk. Seçimi CHP'nin temel ilke ve değerlerini savunacak bir ekibin kazanması yönünde fikir birliğine vardık. Burada önemli olan Ali Özcan ya da Bülent Kerimoğlu'nun değil CHP'nin fikirleirni temsil edecek bir anlayışın il başkanlığı koltuğuna oturmasıdır. Ben bu yüzden bu anlayışı temsil edeceğine inandığım ekibin lehine çekiliyorum. Örgütümden gelen (Birleşin ve kazanın) baskısı beni bu kararı almaya itti. Ben Ali Özcan değil aslında örgütümün lehine çekildim. CHP İstanbul İl Başkanlığı'nı örgütün temsilcilerinin kazanmasını istiyorum. CHP'ye hiç emek vermemiş, temel değerlerine dudak bükmüş birilerinin dayatmayla il başkanlığını yönetmesi yerine örgüte emek vermiş, CHP'yi tanıyan, CHP'yi benimseyen bir anlayışın başkanlık koltuğunda oturmasını istiyorum. Ali Özcan lehine çekildim ve bu anlayış çerçevesinde hiçbir talepte de bulunmadım. İl yönetimi ya da büyük kurultay delegeliği talep etmedim. Birlikte hareket ettiğim arkadaşlarım da hiçbir talepte bulunmadılar. Çünkü bizim derdimiz makam - mevki değil CHP'nin ve CHP'lilerin kazanmasıdır. Bu görüşmede sayın Ali Özcan büyük bir nezaket örneği sergileyerek listenin tamamını benim yazabileceğimi de söylemiştir. Ama biz buna rağmen az önce söylediğim anlayış çerçevesinde hareket etmeyi uygun görüyoruz.'"

Öte yandan 13 Mayıs'ta yapılacak olan kongrede seçimin "çarşaf liste" yöntemiyle gerçekleştirileceği öğrenildi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yakın çevresine "İstanbul seçiminde mutlaka çarşaf liste uygulanmalı" dediği belirtildi.
(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com