CHP, İstanbul'daki tahribatı sordu

CHP, İstanbul'daki tahribatı sordu
CHP, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından son 20 yılda onaylanmış olan imar planı değişikliklerinin ve bu değişiklikler ile ortaya çıkan yapılaşmanın kentte neden olduğu tahribatın araştırılmasını istedi.
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan önergenin gerekçesinde, özellikle son 20 yıl içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından mevzuattaki bazı boşluklardan da yararlanılarak onaylanan bir takım imar planı değişikliklerinin kentin sahip olduğu tarihi mirası tahrip ettiği belirtildi.
 
Söz konusu süre içinde, kamuya ait kullanımlara yönelik yapıldığı görülen birçok plan değişikliği bulunduğu, kamuya ayrılmış olan yeşil alan gibi kullanımların yapılan plan değişiklikleri ile konut, ticaret, gibi fonksiyonlarla yapılaşmaya açıldığı kaydedildi.

İstanbul'un son 20 yılı 
 
Şehrin son yirmi yılında yapılan bir takım imar planı değişiklikleri ile bazı sermaye sahiplerine rant aktarımına neden olunduğu iddialarının bulunduğu öne sürülen gerekçede, ''Bu tablo, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından alınmış olan meclis kararlarının etüt edilerek, ortaya çıkacak olan tablonun ivedilikle kamuoyunun takdirine sunulması gerekliliğini ortaya koymaktadır. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kabul edilerek onaylanan bu tip imar değişikliklerinin çok az bir kısmı kamuoyunda zaman zaman tartışılmakta, büyük bir çoğunluğu ise sessiz sedasız sonuçlanmaktadır'' ifadelerine yer verildi.
 
Gerekçede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın da plan değikliklerine yönelik yaptığı bazı konuşmalarda eleştirilerde bulunduğu belirtilen gerekçede, ''Sayın Başbakan'ın kendi ifadeleri de açılması istenilen Meclis araştırmasının haklılığını ortaya koymaktadır'' denildi. (IUK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com