CHP İzmir Milletvekili Güler, DSP Adayı Tartan'ı Niye Ziyaret Etti?

CHP İzmir Milletvekili Güler, DSP Adayı Tartan'ı Niye Ziyaret Etti?
Sansursuzhaber, CHP'nin son dönemde çok eleştirilen ismi, İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ile konuştu...

Geçen haftasonu arka arkaya yapılan Parti Meclisi ve Kapalı Grup toplantısının en çok konuşulan isimlerinden biri CHP'nin İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler oldu. Güler,  yaptığı eleştiriler nedeniyle hedef tahtasındaki isim. 

Güler ile yasadışı dinlemeler üzerinden politika üretilmesine koyduğu tepki, İstanbul'da yaptığı bir konuşmada, cemaate yönelik "deniz kabuklusu" benzetmesi ve PM'de kendisine sert eleştiri gelmesine neden olan; DSP adayı Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan ziyareti hakkında konuştuk.

Güler röportaja, 23 Nisan dileğiyle başladı. 

"Hem ulusal egemenliğimiz hem de çocuklarımız için gelecek sonsuz ve çok güzel olsun. " 

SANSURSUZHABER: İzmir Konak Belediye Başkanı ve aynı zamanda DSP'nin adayı olan Hakan Tartan'ı niye ziyaret ettiniz?

Ankara'da Çankaya Belediye başkanımızı ziyaret etmiştim. Biliyorsunuz o da aday gösterilmedi. Ayrıca İzmir'de Buca ve Bornova Belediye başkanlarını ziyaret etmiştim. Daha sonra Hakan Tartan'ı ziyaret ettim. Bu ziyaretler beş yıllık hizmetleri için teşekkür ziyaretiydi. Benim milletvekilliğim sırasında taleplerimi nezaketle karşılamaları nedeniyle idi. Kendim için ziyaret ettim. Tartan'ın ziyaretinin mesele olması, CHP'den ayrılıp DSP'den aday olması nedeniyledir. 

SANSURSUZHABER: Bu ziyaret nedeniyle çok eleştiri aldınız...

Şu atlandı; Bu ziyaret Tartan'ın seçim ofisinde olmadı, bir seçim çalışmasına katılmadım, beş yıldır bizim için çalışan bir belediye başkanını, makamında ziyaret ettim. Hem bize verdiği hizmetler hem de bana gösterdiği nezaket için teşekkür ettim. Siyasette bu tarzın, en başta CHP tarafından uygulamaya girmesi lazım. Düşmanlaştırmaya, dışlamaya, etiketlemeye ve herhangi bir nedenle karşısındaki insanı yok etmeye yönelik kinci öfkeye düşmemeleri lazım. Bu bir vefa ve nezaket ziyaretiydi.  

Genel Başkanımız, seçim kampanyasında MHP'nin siyasi simgesi olan el işaretini yaptı. Seçimler bitti, görüyoruz ki MHP oyları yüksek, yani Genel Başkanımız'ın bu hareketi MHP lehine oyları yönlendirme amaçlı mıydı? Böyle şeyleri; Tartan'ın ziyareti gibi, Genel Başkan'ın bir başka partinin işaretini yapması gibi,  'ihanet' diye sınıflandırmak çok problemli olur.  

SANSURSUZHABER: Tepki çeken bir başka konu da İstanbul'da yaptığınız bir konuşma ve cemaat için 'deniz kabuklusu' benzetmesi yapmanız... Basına açıklama yaparak  partinizi eleştirdiğiniz söyleniyor...

Bir kere düzeltmek lazım, ben basına konuşmadım, basın açıklaması yapmadım, konuşma Kadıköy'de bir paneldeki konuşma idi. Seçim sonuçlarının değerlendirilmesi amacıyla düzenlenmiş bir paneldi. Orada, bize oy kaybettiren gelişmelerden söz ettim. Cemaat tarafından kaydedilmiş ve servis edilmiş kasetlere dayalı bir kampanyanın doğru olmadığını söyledim. Zaten seçim öncesi de söyledim...  Sonra cemaati tanımladım. Bir deniz kabuklusu olduğunu, yaşayabilmek için mutlaka bir siyasi partiye yapışması gerektiğini ve sonunda yapıştıklarını dağıttıklarını, erittiklerini söyledim. Oradaki konuşmaları Ulusal Kanal ve Doğan Haber Ajansı izliyordu. Onlar haberleştiriyor. Basın özgürlüğü, "benim konuşmamda bunu haber yap, bunu yapma" demeyi kabul etmez. Onlar da nasıl doğru görüyorsa onu haberleştirdiler. 

SANSURSUZHABER: Tüm bu açıklamalar nedeniyle son yapılan Parti Meclisi'nde sert tepkiler aldınız. Kendi partinizden gelen bu tepki size ne hissettirdi?

Eleştiriler var. Haddini aşan nitelemeler var. Ben bunları eleştiri gibi değil, zaman zaman saldırı gibi algılıyorum ancak bunlar tabii ki konuşulacak... Tartışılacak... Dozu yüksek olabilir ama gerekiyorsa tartışmalıyız. Tartışma insana doğruyu buldurur.

SANSURSUZHABER: Üzgün müsünüz?

Böyle şeylerin kırgınlığı olmaz. Buradaki mesele, değerlendirmelerin haddini aşmış olması. 

SANSURSUZHABER: Seçim sonrası yapılan ilk PM ve ardından toplanan grupta, hangi konular daha sık gündeme getirildi?

Her iki toplantı için de söylenecek şey, takdir edilmesi gereken bir olgunlukla, sözler çok açık söylendi. Parti yönetimine, aday belirleme sürecinde yapılan hatalar, açık yüreklilikle tekrar tekrar söylendi. 

İkinci olarak, kamuoyunun tutarsızlık diye algılayabileceği boyutta sözler söylendiği eleştirisi getirildi.

Üçüncüsü, altı oktan, temel değerlerden uzaklaşıldığı ve bunun bu seçimde başarısızlığa neden olduğu söylendi. Chp'yi altı oktan uzaklaştırmak anlamında bir dönüşüm macerasına, son verilmesi gerektiği söylendi. Bu seçimlerde, seçmenin böyle bir dönüşüme onay vermediği mesajını almamız gerektiği dile getirildi.

SANSURSUZHABER: Kurultay talebi...

Bir seçimli ya da seçimsiz kurultay, çok sayıda arkadaşça  önerildi, kurultaylarla sorunları çözeceğimiz inancı yinelendi. Sayın Genel Başkan bütün bu eleştirilere yanıt verdi. Kimini haklı, kimini haksız  buldu... Ama toplantıya katılanlar tüzükteki haklarına dayanıp imzayı tercih etmediler... Belki bununla bağlı olarak, parti yönetimi de tartışmaların sonucu olabilecek belli bir kurultay yapma- yapmama türü karar deklare etmedi. Demek ki tartışmalar sürecek...

SANSURSUZHABER: Sizin küçük kurultay ya da seçimli kurultay konusunda görüşünüz ne?

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi, seçimli bir kurultay yapılmasında yarar  var... Kamuoyuna, CHP'ye yönelik bir, "Yönetim ve karşısında çeşitli gruplar" var gibi yansıtılıyor. Biz konuşarak, yanlışı elemine ederiz. Doğru eksenler üzerinde hareket edebiliriz. 

SANSURSUZHABER: Cumhurbaşkanı adayının özelliklikleri sizce neler olmalı... Partili adaya nasıl bakıyorsunuz?

Ben Cumhurbaşkanını, Cumhuriyet Halk Partisi'nin kurucu değerlerini temsil eden bir aday olarak belirlememiz gerektiğini düşünüyorum. Partilerle uzlaşma yoluyla, tüm toplumun kendine yakın göreceği muğlaklıkta bir aday arayışını yanlış buluyorum. Bizim artık Türkiye için, doğru gördüğümüz  değerleri temsil eden bir adayla yürümemiz ve kendi programımız,  kendi ilkelerimiz somutunda, bunlar için mücadele edeceğimizi deklare etmemiz gerekiyor.

 Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com