CHP kanlı 1 Mayıs'ın peşini bırakmıyor!

CHP kanlı 1 Mayıs'ın peşini bırakmıyor!
CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, 37 kişinin hayatını kaybettiği 1 Mayıs 1977’deki olaylı kutlamalarla ilgili özellikle son günlerde kimi yazar ve siyasetçilerin çok farklı düşünceler ileri sürdüğünü ifade ederek, tartışmaların sona erdirilmesi için
CHP İstanbul Milletvekili Özgündüz ve arkadaşları 1 Mayıs 1977 olayının “karanlıkta kalan noktalarının aydınlanması” amacıyla TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi. Önergenin gerekçesinde, tarihe “Kanlı 1 Mayıs” olarak geçen, İstanbul Taksim’deki kutlamalara ilişkin çok şey yazıldığını ve söylendiğini ancak olayın bir türlü aydınlığa kavuşturulamadığı belirtilerek, “Özellikle son günlerde, yaşanan acı olaylarla ilgili çeşitli yorumlar yapılmaktadır. Kimi yazar ve siyasetçiler, bu olay hakkında çok farklı düşünceler ileri sürmekte ve olayın içindeki karanlık ellerin görünmesine engel olmaktadır.
 
 Eğer 1 Mayıs 1977 tarihinde yaşanan olaylarla ilgili bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulursa bu olayları yaşayanlar ya da olaylar hakkında bilgi sahibi olanların dinlenmesi söz konusu olabilecek, aynı zamanda ilgili kurum ve kuruluşlardan bilgi, belge alınabilecektir. Demokratik devletin, demokrasimizin gelişmesi, 1 Mayısların bundan sonra barış ve güvenlik içerisinde kutlanabilmesi, son günlerde ortaya atılan tartışmaların sona erdirilmesi için 37 yurttaşımızı yitirdiğimiz 1977 Taksim 1 Mayıs olayı hakkında karanlıkta kalan noktaların aydınlanması amacıyla Anayasa’nın 98. ve T.B.M.M. İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını saygılarımızla arz ederiz” denildi. 
 
CHP, daha önce de İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın aracılığıyla olayların araştırması için meclis araştırma önergesi vermişti.(NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com