'CHP Kılıçdaroğlu'nu Umursamıyor'

'CHP Kılıçdaroğlu'nu Umursamıyor'
AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç,CHP yönetiminin Kılıçdaroğlu'nun sözlerini umursamadığını söyledi..

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, başörtüsü sorunun çözümü konusunda CHP içindeki psikolojik direncin aşılabilmesi için çok önemli bir figür olduğunu söyledi. Kılıç, MHP'nin, '2008'deki mutabakat çerçevesinde adım atalım' teklifine sıcak bakmadıklarını belirterek, siyasal mutabakat arayışında olduklarını kaydetti.

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, Meclis'te gazetecilerin sorularını cevapladı. Başörtüsü sorununun çözümü konusunda dün CHP ile gerçekleştirdikleri görüşmede '10 yıl sonrasının garantisini veremeyiz' ifadesini kullanıp kullanmadıkları sorusu üzerine Kılıç, dün yapılan görüşme sırasında CHP grubu tarafından yoğun bir niyet okuma çabasına tanıklık ettiklerini söyledi.

Söze başlarken önyargısız ve ön şartsız bir çalışma grubu oluşturma arayışında olduklarını ifade ettiklerini anlatan Kılıç şunları söyledi:
"Önyargımız, ön şartımız yok dedik. CHP yönetiminin önyargılarla ve ön şartlarla bir hazırlık yapmakta olduğunu üzülerek müşahede ettik. AK Parti hükümetinin ve AK Parti grubunun gündeminde ilköğretimde başörtüsü sorunu diye bir sorun yoktur. AK Parti'nin gündeminde, kamuda başörtüsü sorunu diye bir sorun da bulunmamaktadır. Bizim açımızdan başörtüsü meselesi, üniversite kapılarındaki genç kızların eğitim-öğretim özgürlüğünden yararlanması ile ilgili bir sorundur. Şu mesajı vermeye gittik. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, referandum öncesinde sorunu çözeceklerini ifade etmişlerdi. İyi niyetliyseniz, bir çabanız varsa, topluma verdiğiniz sözün arkasında duracaksanız AK Parti, sayısal çoğunluğu ile size destek sağlamaya hazırdır.

Dün yapılan görüşme sonrasında yaptıkları açıklamalarda gördük ki Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun topluma verdiği söz, CHP'nin yetkili kurullarını bağlamıyor. Sayın Kılıçdaroğlu'nun üniversitede başörtüsü sorununa çözüm sözü, CHP'nin yetkili kurulları açısından bir bağlayıcılık ifade
etmiyor. Ya da ortada farklı bir durum var ve Sayın Kılıçdaroğlu konuştuğunda bu durum ortaya çıkacak. Biz kendisinin açıklama yapmasını bekliyoruz. Biran önce çıksın, referandum öncesinde verdiği söze açıklık getirsin. O gün o söze veren siyasi liderin, bugün çözüm sürecine niye partisiyle birlikte katkı sağlamadığını kamuoyuna açıklasın."

MHP'nin, 2008 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen Anayasa değişikliklerinin yeniden gündeme getirilmesi yönündeki teklifinin hatırlatılması üzerine Kılıç, bunu kurumsal olarak henüz değerlendirme fırsatı bulamadıklarını söyledi.

2008'deki teklifin TBMM'de 411 milletvekili tarafından kabul edildiği halde Anayasa Mahkemesi tarafından iptale maruz kaldığını hatırlatan Kılıç, "Biz bugün toplumsal mutabakat arayışları öncesinde siyasal mutabakat arayışı içinde hareket ediyoruz. Biz istiyoruz ki CHP'nin de desteğini alarak, MHP ve BDP'nin de desteğini alarak, TBMM'de grubu bulunan 4 siyasi parti siyasal mutabakatı sağlayarak toplumsal mutabakata öncülük etsin. MHP'nin teklifine sadece bizim evet dememizle sorunun çözülebilir olduğu kanısında değilim. Bütün partilerin birlikte adım atabilmesi arayışı içindeyiz. Ama Sayın Kılıçdaroğlu, CHP içindeki psikolojik direncin aşılabilmesi adına çok önemli bir figürdür. Üniversitede başörtüsü sorunun çözümüne ilişkin bir söz verdi. Bu sözün arkasında duracak mı, durmayacak mı, bunu bekliyoruz" değerlendirmesini yaptı.

"SİYASET KURUMU YÜKSEK YARGIYI KOLAYINA HEDEF ALMAMALI"
Kılıç, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ile CHP lideri Kılıçadaroğlu arasındaki söz düellosuna ilişkin soruya ise şu karşılığı verdi:
"Yüksek yargı ile siyaset kurumları arasında polemiklerin yaşanmasını arzu etmeyiz. Siyaset kurumu, yüksek yargıyı kolayına hedef almamalıdır. Yüksek yargı da kolayına cevap vermemelidir. Bir Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın sözlerine ana muhalefet partisi tarafından bu kadar ağır bir eleştiriye maruz kaldıktan sonra Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın önünde başka bir seçenek var mıdır, yok mudur, o da kendi takdiridir."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com