CHP Kurultayı'nda ikinci gün

CHP Kurultayı'nda ikinci gün
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tek genel başkan adayı olarak girdiği partisinin 34. Olağan Kurultayı’nın ikinci gününde, partinin vitrinini şekillendirecek.
Çarşaf listeyle yapılacak Parti Meclisi (PM) seçimi konusunda, 1 haftadır yoğun biçimde “anahtar listeye” odaklanan Kılıçdaroğlu, önceki gece boyunca ve dün tüm gün yeni liste üzerinde çalıştı. Partinin teşkilatlardan sorumlu iki numaralı isminin kimin olacağı tartışmaları sürerken, ibrenin Adnan Keskin’den yana döndüğü belirtildi.
 
Önceki gece önce Keskin, daha sonra Nihat Matkap ile görüştüğü öğrenilen Kılıçdaroğlu’nun, kararını Keskin’den yana kullanmasının beklendiği ifade edildi. Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde, Prof. Dr. Burhan Şenatalar, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Süleyman Çelebi ve Şafak Pavey’in bulunmasına ise kesin gözüyle bakılıyor.
 
CHP’nin “Demokrasi ve Değişim” sloganıyla gerçekleştirdiği kurultayın ilk gününde Kılıçdaroğlu, yeniden genel başkan seçildi. Kurultayın ikinci gününde ise, CHP’yi 2014’te yapılacak yerel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlayacak kadro, “çarşaf liste” yöntemiyle seçilecek. Kılıçdaroğlu, 1 haftadır üzerinde yoğun bir şekilde çalıştığı anahtar listesine bugün sabah saatlerine kadar süren yoğun çalışmalarıyla son şeklini verdi. PM’ye aday olmak için dün saat 16.00 olarak açıklanan son başvuru süresi ise bugün sabah 09.00’a kadar uzatıldı.
 
Anahtar liste tamam gibi
 
Kılıçdaroğlu’nun anahtar listeyi hazırladığı ve listede 15-20 milletvekilinin bulunacağı ifade edildi. Neredeyse tüm milletvekillerinin PM için adaylık dilekçesi verdiği, ancak anahtar listeye saygı duyduklarını Kılıçdaroğlu’na ilettiği ve anahtar listede olmamaları durumunda PM’ye adaylık dilekçesini geri çekmeye hazır olduklarını bildirdikleri ifade edildi. 
 
Kılıçdaroğlu’nun hazırladığı anahtar listede olması beklenen isimler şöyle:
 
“Umut Oran, Fikri Sağlar, Şafak Pavey, Metin Feyzioğlu, Haluk Koç, Adnan Keskin, Sami Selçuk, Burhan Şenatalar, İlhan Cihaner, Murat Karayalçın, Süleyman Çelebi, Emine Ülker Tarhan, Celal Doğan, Ali Özcan, Gülseren Onanç, Müslim Sarı, Müslim Sarı, Veli Ağbaba, Hüseyin Aygün, Engin Özkoç, Alaaddin Yüksel, Aylin Nazlıaka, Muhammed Çakmak ve Faruk Özdemir.” Ayrıca halen MYK’da bulunan isimlerin çoğunluğunun PM’de kendilerine yer bulmalarına kesin gözüyle bakılıyor.
 
Tekin mi Toprak mı?
 
Bir süre önce genel başkan yardımcılığı görevinden istifa eden İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in PM’ye girmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ancak Tekin’in MYK’ya alınıp alınmaması Tekin’in ihtilaflı olduğu bilinen Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak ile Nihad Matkap’ın MYK’ya girip girmemesine göre şekillenecek. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com