CHP Lideri Hükümete sert çıktı

CHP Lideri Hükümete sert çıktı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

İşte CHP liderinin konuşmasından bazı satırbaşları:

MİT yasası


AKP milletvekillerinin yasa geçerken, ellerini kaldırırken vicdanlarını dinlemelerini çok isterdik. Hırsızlığı yolsuzluğu Türkiye'de soruşturmak neden suç haline geldi. Hırsızlığı yolsuzluğu yapanlar Başbakan'ın yakın arkadaşları. 

Başbakan açıklama yapıyor. Devletin kurumları uyum içinde çalışıyor diye. O zaman neden bu yasayı getiriyorsunuz. Devletin kurumları arasında da kin tohumları ekiliyor. Emniyet, Başbakan'a ve MİT'e güvenmiyor. Başbakan kimseye güvenmiyor. Savcılık Emniyet'e ve MİT'e güvenmiyor.

Haksızlığa prim veriliyor

Değerli arkadaşlarım demokrasi ve hukukun üstünlüğü güzel şeydir. Hukukun üstünlüğü hak arama normudur. Biz haksızlığa uğradığımız için hak ararız. Haksızlığa prim veriliyor. Demokrasinin önüne set çekiliyor. AKP'nin yaptığı budur.

Postmodern diktatörlük

Bunun adı postmodern diktatörlüktür. Ben söyleyeceğim yasa çıkacak, ben söyleyeceğim kanun teklifi verilecek.Bu politikanın sahipleri vekil de olsalar Cumhurbaşkanı da olsalar büyük bir hukuk cinayetine neden olmuşlardır. Türkiye'nin gerçeği ortadadır. Recep Tayyip Erdoğan gerçeğidir bu.

Her türlü kutsal değeri siyaset için kullanabilirsiniz. Suç işleyen yolsuzluk yapan arkadaşlarınızı koruyorsanız ve bunlar için özel yasalar çıkarıyorsanız bu hukuk dışıdır.

Demek ki adaleti bilmek yetmiyor. Adaleti bilmek adaleti sağlamıyor. Demek ki hukukun üstünlüğünü söylemek adaletin yanında durmak anlamına gelmiyor.

Cumhurbaşkanı, Devlet adamlığından bir şeyler yitirmiştir

Bu yasayı imzalamak Cumhurbaşkanlığının devlet adamlığı kimliğinden çok şey götürmüştür.

Belki şunu söyleyebiliriz. Sayın Gül, bir başka rekorun altına imza atmıştır. Bu kadar kısa sürede bir yasanın imzalandığı görülmemiştir.
MİT yasasının imzası, Guinnes Rekorlar Kitabına girmeli.

Bir yasa teklifini onaylama için demek ki okumaya da gerek yok. Korkunun ecele faydası yok Sayın Cumhurbaşkanı. Türkiye Cumhuriyetini temsil ediyorsunuz orada ve yasaları incelemek zorundasınız. Böyle bir yasayı gözü kapalı imzalama hakkını siz de hiç bir hukuk ve adalet vermez.

Çete kuracağım, götüreceğim, o gün imzalatacağım. O makamı yüceltmek Sayın Cumhurbaşkanının görevidir. Eleştiri konusu etmekten sakınmalısınız o makamı.

Yargıtay başkanları, bu yasanın imzalanmaması için pek çok gerekçe koyarlar ortaya. CHP bu kanunu Anayasa Mahkemesi'ne götürecek mi götürmeyecek mi diye konuşuluyor. Siz bu yasayı neden imzaladınız önce onu açıklayın.

Siz hakkı hukuku adaleti korumak zorundasınız. Siz talimat hukuk yönetmelik nedir bilmek zorundasınız.

"Vatandaşın hakkını koruruz, endişeniz olmasın"

Bu yasa aykırı nasıl olsa... CHP Anayasa Mahkemesi'ne götürür diye düşünce var, Zaten vatandaşın hakkını hukukunu korumak CHP'nin görevidir. Bundan endişeniz olmasın.

Kim mağdursa onu savunacağız. Erzurum'da 17 yaşında Leyla'nın hakkını nasıl savunuyorsak, sizin hakkıız yense sizi de savunuruz, endişeniz olmasın.

Erdoğan, suça bulaşan arkadaşlarını harcamadı

Erdoğan, Birlik beraberlik ruhunu harcadı. Toplumsal barışı harcadı... Demokratik birikimimizi harcadı, adalet duygumuzu harcadı, hukuka ve yargıya güveni sarstı. Bütün bunları Başbakan harcadı. Suça bulaşan arkadaşlarını hiç harcamadı. Gerekirse onlar için yasa da çıkardı.

Devletin kurumları uyum içinde çalışmak zorundadır. Başbakan MİT Savcı... Hiç kimse birbirine güvenmiyor. Nasıl bir uyumdan bahsediyorsunuz? Vatandaş zaten bölünmeye çalışılıyor. Devletin kurumlarındaki çatışma da devlet açısıdan bir felakettir. Bu tablo bir gece yarısı çıkan bir yasayla çözülemez.

Başbakan AKP gençlik kollarında konuşma yaptı. Bütün samimiyetimle söylüyorum. İlk kez Sayın  Başbakanın ruh sağlığından endişe ettim. Bu toplum arasına kin tohumları nasıl ekiliyor. İnsanda biraz Allah korkusu olur, dine saygı olur...

Hapisteki milletvekilleri seçilmiş değil de nedir?

O konuşmada medya bir şeyi öne çıkardı. "Seçilmişleri atanmışlara kul etmeyiz". Kin tohumu ekmek haber değil de manşet değil de nedir arkadaşlar? Seçilmişleri atanmışlara kul etmezmiş... Sayın Başbakan bu iki kelime arasındaki farkı da bilmiyor. Böyle bir farkın olduğunu bilse... Hapisteki milletvekilleri nedir? Onlar seçilmemişmidir.

Hapishanede milletvekilleri var. Beyefendinin söylediği söze bakın. Sanki hapisteki seçilmişler, başkalarının oylarıyla seçilmiş... Farkı bilmiyor Başbakan. Medya neden ciddiye aldı ona şaşıyorum.

İçerde olmalarının sorumlusu sensin. Birinci sorumlu Erdoğan, ikincisi de TBMM Başkanı. Erdoğan tipik bir bölücüdür. Alevi-sunni diye toplumu böldü, dindar olan-olmayan diye böldü. Etnik kimlikleri ayırdı.

Ne zaman siyasetçi toplumun fay hatlarına müdahele ettiyse çatışma olmuştur. Çatışma çıkarsa sorumlusu Başbakandır.

Hangi dinde nefret vardır. hangi ahlakta kindarlık vardır. Bu duyguyu besleyen nedir. Geçmişinde ne oldu ki gençlere bu fikirleri ekiyorsun. Bu sıradan bir kişi değpil ki bu Başbakan. İnsanları birbirine düşman ediyor. Nedir Başkakanı bu hale getiren? Buradan bitin gençlere sesleniyorum. Sevgili Gençler asla ve asla kin tutmayınız. Hoca Yunus emre, bir şiirinde der ki "Biz kimseye kin tutmayız". Bir insandır Yunus Emre. Onun için değişinde demiş ki "Biz kimseye kin tutmayız."

Siz bunu öğrenin başbakanın söylediklerini değil.
Gençlere söylüyorum. Derslerinize çalışınız. Annenize babanıza saygı gösteriniz. Dürüst olun, haksızlıklar karşısında susmayın haksızlığa isyan edin diyorum gençlere.

Gençler bizim gençlerimiz, onlara sevgiyi hoşgörüyü öğreteceğiz. Onlar biizm umudumuz. Onlar ülkeyi yönetecekler. Siz ülkeyi yönetecek bir gence kini nasıl öğretirsiniz. AKP'li genç kardeşlerimize de sesleniyorum. Sevgi ve hoşgörü evrense bir değerdir. Yunus sadece bizim Yunusumuz değil, dünyanın yunusudur.

Hafta sonu Tüzük Kurultayımız var. Tüzüğümüz yani partimiz anayasası bütün partilere örnek olacak. Herkesin katkı yaptığı güzel bir metin sunacağız. Bizim tüzüğümüz AKP'ye de örnek olacak.(NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com