CHP Lideri konuştu

CHP Lideri konuştu
Ankara Arena Kapalı Spor Salonu’nda yapılan CHP 16. Olağanüstü Kurultayında Genel Başkan Kılıçdaroğlu konuşmasını tamamladı

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

Seçim diyorsanız  yaparız. Gücünü halktan almayan hiç bir güç başarılı olamaz. Başarının temel koşulu gücünü halktan almaktır.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

Devrimciler, Kuvayi Milliyeciler, halkçılar, cumhuriyetçiler, sevgili CHP'liler, CHP bağımsızlığın özgürlüğün adıdır. Türkiye'nin varolma adıdır.

Kimsenin Kurultayın huzurunu bozmaya hakkı yok. Ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım, hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım, işte CHP budur. CHP devlet kuran partidir. CHP'li olmak bir onurdur. Biz kimseye kin tutmayız. CHP'li olmak halkın kendisidir. Büyümedir, hırstır, azimdir.


Kendi yaptığımız uçak Kayseri'den kalktı Ankara'ya indi. Yapabiliyor musun sen şimdi bunu? CHP'nin kararlılığı azmi gücü bunları gerçekleştirdi. Ülkeyi demir ağlarla ördükleri sata sata bitiremedikleri fabrikalardan bahsetmiyorum. 4 Haziran 1940, Osmanlı'nın borçları son kuruşuna kadar ödendi, yine Cumhuriyet ödedi. Cumhuriyet Halk Partisi, hiçbir çocuğu babasız bırakmadı, kimsenin dolduruşuna gelmedi, dış politikada kimsenin taşeronluğunu yapmadı.

Cumhuriyet ve Halk Partililer asla ve asla kul hakkı yemediler, yolsuzluğa bulaşmadılar, Mustafa Kemal bütün mal varlığını halkına adamıştır. Siyaset halk için mücadele etmektir. Yolsuzluklara bulaşmadılar, yolsuzlukları yapanları da yüce divana göndermekten çekinmediler. 


20 Ekim 1954 Dünya Bankası yetkilisi geliyor ve geleceğimiz parlaktır diyerek bizi şişirmeye başlıyorlar.

4 yıl sonra ise Türkiye oratoryum ilan ediyor. CHP iktidarında var olan 176 ton altını yok ediyorsunuz. Sonra borcunu ödeyemeyen ülke haline geliyorsunuz.

CHP halkçı bir partidir, halkın çıkarlarını korur.

Erdoğan benim anlattıklarımın hiçbirisini bilmiyor. Çünkü tarihini bilmiyor. Siyaset, kişi bana ne verecek, toplum bana ne verecek, nasıl zengin olacağım demek değildir. Ben yaşamımı topluma nasıl adayacağım demek siyasettir.

CHP'li olmak demek devrimci olmak demektir. Değişime cesaret edebilmek demektir. CHP'li olmaktır çağ değiştirecek kritere, devrim yapacak iradeye sahip olmak demektir. CHP'li olmak demek, Mustafa Kemal olmak demektir.

Şimdi özgürlüğün ve demokrasinin devrimini yapmak zorundayız. Bunun için ilk olarak kendi tüzüğümüzden başlayacağız.

Bugün Türk siyasal tarihinde de önemli bir gündür. Çünkü biz tüzüğümüzü demokrasi ve özgürlük için, halk için değiştiriyoruz. Demokrasiyi kendi içimizde sağlayacağız ki , ülke içinde de sağlayabilelim.

Başka hiçbir partide birisi çıkıp da bizim tüzüğümüz değişsin demiyor. Bizim tüzüğümüz uygulanan ve halkın iradesini yansıtan bir tüzüktür.


Eksiklerimizi demokratik bir şekilde tamamlayacağız.

Okuma oranı yüzde 3 iken CHP çıkıyor yola ve kadınlara seçme seçilme hakkını getiriyor. Eğitimde 4+4+4 önerisine de şiddetle karşıyım. Buradan Türkiye'deki bütün kadınlara sesleniyorum. İster çalışsın ister ev hanımı olsun, sizlere seçme ve seçilme hakkını getiren CHP, bütün kadınların evidir. Kapımız onlara sonuna kadar açıktır.

Şimdi onlara bir hak daha getiriyoruz. Kadın kotasını yükseltiyoruz.

Milli iradeye, bağımsızlığımıza, özgürlüğümüze, insan haklarına sahip çıkmak her CHP'linin görevidir.

Demokrasi bir devletin giysisi, kıyafeti değildir, demokrasi bir devletin ruhudur. Demokrasi, bir gömleği giyip çıkarmak kadar basit bir şey değildir.

CHP dönüşmez ve değişmez bir kaledir, demokrasi karşıtlarının önünde duracaktır.

AKP'nin hoşuna gitmeyen Savcı, Yargıç, 5 dakikada görevden alınıyor. Sözde düşünme özgürlüğü var. Bu nasıl demokrasidir, Konuşun diyorlar ama benim gibi konuşacaksın diyorlar...

Postmodern bir demokraside gömlek demokrasisi var biz de. Artık bu palavralara kanmayalım. Türkiye kara listededir. AKP iktidarı döneminde faili meçhul cinayet sayısı 166, gözaltına ölenlerin sayısı 322, yargısız infaz sayısı 428. Hangi demokrasiden, özgürlükten, insan haklarından söz ediyoruz?

Medyaya eleştiri...

Artık bundan sonra faili meçhul cinayetlere daha yakından bakmak durumundayız. AKP şakşakçılığı yapan medya yapılanması milletin beynini demokrasi var diye ikna etmeye çalışıyor. 

Türkiye gerçeklerin insafsızca karartıldığı bir ülkedir.

Medya böyleyse bu ülkede özgürlük olmaz. Biz, bütün medya çalışanlarını sendikalı yapacağız.

"Gençler başımızın tacıdır"

Suç sayılan bir kaç başlık söyleyeyim

Suçlamalar şunlar: Saç kestirmek, şemsiye taşımak, yumurta taşımak, konser bileti satmak, basın açılaması yapmak, üniversite yönetimini eleştirmek, Deniz Gezmiş'i anmak, YÖK'ü protestoı etmek, kitap okumak...

Marmara Ünivesitesi öğrencisi, eksisozluk'te yazdığı bir kaç cümle yüzünden okuldan uzaklaştırıldı. Başka bir öğrenci çantasında taşıdığı yumurta başına 44 ay ile yargılanıyor. YÖK'ü protesto eden öğrenci okuldan uzaklaştırma aldı. Biz YÖK'ü tuzla buz edeceğiz.

AKP iktidarı, Gençleri düşman olarak gören bir siyasi anlayıştır. Gençlere sevgi ve hoşgörüyü anlatmak varken, kin tohumu ekmek neden? Buradan gençlerin tümüne sesleniyorum. Sizlere de kontenjan getirdik. Siz de artık daha fazla söz sahibisiniz.

Gençliğe hitabenin gerçek sahipleri bu ülkenin gençleridir. Çiftçiye hakaret eden birisinden demokrasi bekleyemezsiniz. Erdoğan'ın demeçlerinde kin, nefret ve intikam görürsünüz. Bu ülkedeki en büyük bölücü Erdoğan'dır. Dindar olan-olmayan, Kürt-Türk ayrımı yapan bir insanın topluma huzur getirmesi mümkün mü? Artık kendisi bu ülke için bir sorun haline gelmiştir. Kendisi Diyalog, konuşma ve anlaşmadan uzaktır. Bunun için yüreğinde insan sevgisi olmalıdır. Bunlar 12 Eylül'ün artıklarıdır.

Erdoğan, 12 eylül döneminde yasaklanan kitaplardan bahsediyor. Kendi iktidarı döneminde basılmamış kiytap yasaklandı. Ona ne diyedek?


Sorunların çözüm adresi Cumhuriyet Halk Partisi'dir.

AKP'nin hedefi CHP'li belediyelerdir


Buradan sesleniyorum dik durun, onurlu durun, veremeyecek hesabınız yok. Polis desteklki,i yargı destekli sizin üstünüze geliyorlar. Örnek veriyorum, rüşvet defteri veriyorum, ilgilenmiyorlar bile, ama izmir'e 50 tanesini birden gönderiyolar. Sözde inceleme yapıyorlar. Neymiş belediye başkanımız okulda çocuklara süt ve mandalina dağıtmış... "Vay sen misin süt dağıtan?".

Sanatçı çağırmış, neymiş, "neden ihale açmadınmış".. Böyle bir anlayış gördünüz mü?

Bizim önümüzde adı bile konmamış bir devlet tanımı var Bu devlet AKP devletidir. Namuslu yurttaşlar yok bu devletin içinde, kadınlar, çocuklar yok, soyguncular var, zekat-fitre parası yiyenler var. Bunların tamamı Erdoğanın kankalarıdır. Onlara ne polis, ne savcı, ne yargı dokunur.

Buradan sesleniyorum. CHP, vatandaşına adalet, demokrasi, hukukun üstünlüğünü vadediyor, insanca yaşama hakkı vadediyor. İnanan, inandığını özgürce yaşayan bir toplum düzeni vadediyor. İnsanların fikir ve düşüncelerinden ötürü yargılanmayacağını vadediyor. Çünkü CHP toplumda barış olmasını vadediyor.

İnfaza dönüşen tutukluluk sürelerini gelin birlikte kaldıralım, millet iradesi demir parmaklıklar arkasında kalmasın. Faili meçhul cinayetlerde zaman aşımını tamamen kaldıralım. Milli iradenin parlamentoya tam yansımasını istiyorsanız seçim barajını kaldıralım. Şaibesiz demokrasiyi kendi ellerimizle kuralım. YÖK yasasını içeren 54. maddeyi gelin yeniden yazalım. Üniversiteler özerk olsun. Gelin militanlaşan yargı değil, vicdanı olan bir yargı yaratalım. Özel yaşamın gizliliğine saygı duyalım. Özel yaşamla ilgili haberlere ağır cezalar yazdıralım. Her zaman için gerçek hukukun gereğini yapalım.

Bunlar CHP'nin çağrısıdır, bunlar demokrasinin, özgürlüğün çağrısıdır.


Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılır ama henüz işimiz bitmedi diyorlar. Buradan söylüyorum. Senin özel yetkili mahkemelerin CHP'lilere asla diz çöktüremez.

Biz görev ve sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Biz CHP'nin enerjisini boşa harcamak herşeyden önce halka ve tarihimize ihanettir. Gücümüz halkın desteklenmesi, sorunların çözülmesi için olacaktır. Beraber mücadele edeceksek, halkın sorunlarına kilitleneceğiz. Yaşlı geç kadın erkek demeden tek tek insanlara ulaşığ anlatacaksınız. halkı suçlamak yok, halka küsmek yok. Varsa bir eksiklik önce kendimizde arayacağız.

Asla gücümüzü iç çekişmelerle geçirmeyeceğiz... 
14 yaşındaki Leyladır Cumhuriyet Halk Partisi. Gülyazı köyünde 34 yurttaşımız katledildi. Van'da deprem çadırlarında yangınlarda öldü çocuklarımız. CHP, ölen çocuklarımızdır, şehit olan Mehmetçiktir.

Basılmamış kitabı yasaklanan yazardır Cumhuriyet Halk Partisi.

 Bedel ödemekten kaçmayacağız, korkmayacağız. Nazım'ın sözleriyle sözlerimi bitirmek istiyorum.

"Sen yanmasan, ben yanmasam, biz yanmasak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa..."

Bütün yurttaşlarımı zulme karşı direnişe davet ediyorum. Postmodern diktatörlüğe karşı direnişe davet ediyorum. Özgürce yaşamak istiyorsak özgrülüğümüzü kimse elimizden almamalı. Hiç bir siyasal partiye bu kadar güçlü olamk bu kadar devrim yapmak nasip olmamıştır. Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe yaşayan bir Türkiyemiz olacak. 


(NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com