CHP lideri Tandoğan'da konuştu

CHP lideri Tandoğan'da konuştu
Kemal Kılıçdaroğlu Tandoğan meydanı'nda konuşuyor.

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

İşte meydanlardayız. Bizim afişlerimizi toplattılar. Otobüslerimizi durdurdular. Ne yaparsanız yapın, hangi baskıyı uygularsanız uygulayın, milleti susturamayacaksınız.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

Demokrasi meydanların rejimidir. Yandaş medya yarattılar. Tahammül etmek istemiyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar mücadelemize devam edeceğiz. Kafasının içinde beyin taşımayanların anlayışıdır bu anlayış, onun için karşı çıkıyoruz bu sisteme.

benim referansım millettir diyor Başbakan. Gece yarısı neden o zaman kanun teklifiyle eğitim sistemini değiştirmek istiyorsun. Milletin görüşünü alsana o zaman. Millletin ne yapıldığından haberi yok. Dikta yönetimine sonuna kadar hayır diyeceğiz. Erdoğan'a da sonuna kadar hayır diyeceğiz.

Buraya kimse CHP bayraklarıyla gelmedi. Buraya herkes Türk bayraklarıyla geldi. Eğitim hepimizi ortak davasıdır.

Bu eğitim yasası ne getiriyor bize? Eğer biz eğitim yasasıyla çağdaş gençler yetiştirebiliyorsak başımızın üstüne o yasa. Ama aklını başkalarını kiraya veren bir eğitim sistemini istemiyoruz ve reddediyoruz.

Geleceğe güvenle bakan gençler yetiştirmek bizim hedefimiz. Kavgamız da hedefimiz de amacımız da bu.

Eğitim teklifini veren AKP'li vekiller eğitimci mi? Hiçbirisi eğitimci değil. Bir grup milletvekili, çocuklarımızla ilgili nasıl bir yasa teklifi verebilir?

O vekiller Milli Eğitim Komisyonu'nu işgal ettiler ve bizim vekillerimiz komisyona giremedi. Söz almak isteyen CHP'li vekillere de söz verilmedi. 25 maddelik görüşmeyi 20 dakikada sonuçlandırdılar. Baskıyla şantajla sonuçlandırdılar. Bu değişiklik baskısının hesabını soracağız. Bu teklifin Hükümet programında, parti programında kalkınma programında, Milli Eğitim Bakanlığının programında yeri yok. Niçin yapıyorlar bunu. Çocuklarımızın üzerinden siyaset yapmak doğru mu? Onların birer aydın olarak yetişmesini sağlayacağız.

Ben elimi uzattım Sayın Başbakan dedim. Eğitim çok önemli bir konudur, gelin bu konuyu konuşalım tartışalım dedim. Gelmedi... Gelemeyeceğini ben de biliyorum. Konuşamayacağımı ben de biliyorum. O yürek yok onda. 

Gelin uzlaşalım, bayram havası içerisinde yapalım kanun teklifini... Ama gelmedi. Çünkü önümüzde bir vaka sorunu var. Geçmişiyle - geleceğiyle kavgalı olan birisi var. Doktorlarıyla, memurlarıyla, mezhepleriyle ülkenin, kavgalı olan birisi var. Özgüveni olmayan, kendisiyle kavgalı bir vaka var kaşımızda.

Kendinden nefret eden bir adam olabilir mi? Kendisiyle ruhuyla yüreğiyle barışık olması lazım ki insanıyla barışık olsun. Bu eğitim teklifi de sorunlar yumağının bir parçasıdır. Kendisiyle kavgalı birisi sana gelip de demokrasi için gelin oturup konuşalım der mi? Ben ülkeme duyduğum saygının bir gereği olarak, çocuklarımızın geleceği için elimi uzatmaktan çekinmiyorum. Benim yüreğimde Yunus Emre'nin sevgisi var.

Akılla barış, bilimle barış Sayın Erdoğan. Bilmemek ayıp değildir, öğrenmemek ayıptır Sayın Recep Tayyip Erdoğan.

Milletin iradesi Eğitim Komisyonunda aşağılandı. Bunu yapan kafada demokrasiden eser yoktur.
 Bu yasa teklifi 8 bölü 2 dir. Bu yasa teklifi eğitimi parçalayan bölen bir yasadır.

Milli Eğitim Bakanı bilim hırsızlığı yapan bir kişi. Bu Bakanın arkadaşları var. Servet edinmekten başka bir şey görmüyor. Servet hırsızlarını, mal sahibi olmak için yolsuzluk yapanları görmüyor. Ama öğretmenlerin fazla maaş aldığını iddia ediyor. Eğitimde çalışanların yüzde 80'i borçlu. Üçte 2'si geçinmek için ek iş yapıyor. OECD ortalamalarına göre öğretmenlerin ortalama çalışma saatinin çok üstünede bir ülkeyiz. Kanada'da ne kadar alıyor öğretmenler bizde ne kadar alıyor bir baksınlar.

Bu eğitim sistemi öğretmenin sorununu mu çözüyor? Ailelerin öğrencilerin okulların binaların sorununu mu çözüyor?

Nasıl olur da verilen kanun teklifi hiçb ri sorunu çözmez ve yeni sorunlar yaratır?


4 yıllık eğitim okuyacak, 4 yılın sonunda 10 yaşına gelecek ve soracaklar: Sen hangi mesleği seçeceksin? 10 yaşındaki çocuk nasıl mesleğini seçecek? Liseyi bitiren çocuk bile ailesine çevresine öğretmenlerine sorarak tercih yapıyor. Sen 10 yaşındaki çocuğa yoksulun çocuğuna diyeceksin ki "git mesleğini seç".

Yoksul çocuğuyla varlıklı çocuğun özgürce yarışabildiği tek alan ilköğretimdir. Şimdi siz yoksul çocuğun elinden bu alanı da aldınız. Yazık günahtır. O çocuklar bizim çocuklarımız. Bakınız çocuklar 5 yaşında ilköğretime başlayacak. 5 yaşındaki çocuk ilköğretime nasıl başlayacak? Oyun oynamayı yeni öğrenen çocuğu alacaksın ve ilköğretime başlatacaksın. Pedogojinin ne olduğunu bilmiyor Recep Tayip Erdoğan.

Bu yasa teklifini yapan bir zihniyet faşist bir zihniyettir. 


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com